Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. AB Konseyi Dönem Başkanı Belçika, Ukrayna ve Moldova ile Katılım Müzakerelerine Başlama Kararı Aldı

AB Konseyi Dönem Başkanı Belçika, Ukrayna ve Moldova ile Katılım Müzakerelerine Başlama Kararı Aldı

Haberler Z Haberler Z -
0

İlk Adım 25 Haziran’da Atılacak

AB Konseyi dönem başkanı Belçika tarafından yapılan açıklamaya göre, üye ülkelerin büyükelçiler seviyesindeki toplantısında Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerine başlama kararı alındı. Bu karar çerçevesinde, ilk hükümetlerarası konferansın 25 Haziran’da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

AB Üyelik Süreci Uzun ve Zorlu

Hükümetlerarası konferans, bir aday ülkenin AB üyelik müzakerelerinin ilk resmi aşamasını oluşturuyor. Ancak bu süreç yıllar alabiliyor. Konferansın, 25 Haziran’da AB dışişleri bakanları toplantısı sırasında Lüksemburg’da yapılacağı belirtildi.

Macaristan’ın Vetosu Aşıldı

Ukrayna ve Moldova, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında AB üyelik başvurusunda bulunmuştu. İki ülke, adaylık statüsü aldıktan sonra üyelik müzakerelerinin başlatılması kararı alınmıştı. Ancak bu karar, Macaristan’ın vetosuyla engelleniyordu. Geçen hafta AB Komisyonu her iki ülkenin müzakerelere başlamak için gereken kriterleri yerine getirdiğini açıklamıştı.

Belçika ve AB Komisyonu Karar İçin Çaba Sarf Ediyor

1 Temmuz’da AB dönem başkanlığının Macaristan’a geçecek olması nedeniyle Belçika ve AB Komisyonu, müzakerelerin başlatılması için çabalarını artırmış durumda. Bu gelişme, Ukrayna ve Moldova’nın AB üyelik sürecinde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir