Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. ABD, İsrail’in Gazze saldırılarındaki liderliğini sürdüreceğini belirtti

ABD, İsrail’in Gazze saldırılarındaki liderliğini sürdüreceğini belirtti

Haberler Z Haberler Z -
0

Gazeteci, ABD’nin yalnızlığını sorguladı

ABD Dışişleri Bakanı, bir gazetecinin İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları hakkındaki sorularına cevap verirken, ABD’nin liderliğini sürdüreceğini belirtti. Gazeteci, ABD’nin Gazze’deki durum konusunda yalnız kaldığını sorgulayarak, “Siz, ne kadar yalnız kaldığınızın farkında mısınız?” diye sordu.

ABD, Gazze’de insani ara verilmesini destekliyor

ABD Dışişleri Bakanı, Gazze’deki çatışmalara insani ara verilmesini desteklediklerini ancak ateşkesi desteklemediklerini belirtti. ABD, Hamas’ın Gazze’yi yönetmeye devam etmesine ve kabul edilemez saldırılar planlamasına olanak tanıyacağı gerekçesiyle ateşkese karşı çıkıyor.

ABD’nin liderlik rolü sorgulandı

Gazetecinin ABD’nin liderlik rolünü sorgulaması üzerine, ABD Dışişleri Bakanı, “ABD olarak, bu konuya müdahil olmaya çalışmayı ve böyle kalmayı sürdüreceğiz. Çünkü bu, İsrail’in, Filistin halkının, daha geniş bölge güvenliğinin ve ABD’nin güvenliğinin çıkarınadır” şeklinde yanıt verdi.

ABD, BMGK’de ateşkes talebine veto etti

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde Gazze’de acil insani ateşkes talebinde bulunan karar tasarısını veto etmişti. Diğer ülkelerin de tepkisini çeken bu veto, ABD’nin yalnız bir durumda olduğunu gösteriyor.

İlgili Yazılar