Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. ABD Yetkilileri: İHA Saldırısının Nedeni Kafa Karışıklığı

ABD Yetkilileri: İHA Saldırısının Nedeni Kafa Karışıklığı

Haberler Z Haberler Z -
0

ABD Üssüne Yapılan Saldırı Hakkında Değerlendirme

İsmi açıklanmayan ABD’li yetkililer, Wall Street Journal gazetesine yaptıkları açıklamada, Suriye-Ürdün sınırındaki ABD üssüne yapılan ölümcül İHA saldırısının nedeninin kafa karışıklığı olduğunu belirtti. Yetkililere göre, Irak’tan fırlatılan düşman İHA’sının hedefine yaklaşırken aynı anda üsse dönmekte olan bir ABD İHA’sı, “düşman-dost” ayrımını zorlaştırmış ve saldırının engellenememesine neden olmuştur. Şu anda saldırı ile ilgili incelemeler devam etmektedir.

İran’ın Yönlendirdiğine Dair Kanıt Bulunamadı

ABD’li bir savunma yetkilisi ise saldırının İran tarafından yönlendirildiğine dair herhangi bir kanıt bulunamadığını belirtti. Şu ana kadar 3 ABD askerinin hayatını kaybettiği ve 34’ünün yaralandığı saldırının İran destekli gruplar tarafından gerçekleştirildiği düşünülmekteydi. Ancak, şu an için bu iddiayı destekleyecek bir kanıt bulunmamaktadır.

Saldırıya Karşılık Verileceği Belirtildi

ABD Başkanı Joe Biden ve diğer ABD’li yetkililer, saldırıdan İran destekli grupları sorumlu tutmuş ve saldırıya karşılık verileceğini belirtmişlerdir. Ancak, henüz bu karşılık ne zaman ve nerede gerçekleşeceği belirtilmemiştir.

İran Saldırıyla İlişkisi Olmadığını İddia Ediyor

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, saldırıyla ilgili İran’ın herhangi bir ilişkisinin olmadığını iddia etmiştir. Kenani, “Bölgedeki direniş güçleri karar ve eylemlerinde İran’dan talimat almıyor.” şeklinde bir açıklama yapmıştır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir