Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. ABD’de Azot Gazıyla İdam Edilen Mahkumun İnfazı Tartışmalara Yol Açıyor

ABD’de Azot Gazıyla İdam Edilen Mahkumun İnfazı Tartışmalara Yol Açıyor

Haberler Z Haberler Z -
0

Başlık 1: Kenneth Eugene Smith, Azot Gazıyla İdam Edilen İlk Mahkum Oldu

Geçtiğimiz ay ABD’de Kenneth Eugene Smith, ülke tarihinde azot gazıyla idam edilen ilk mahkum olmuştu. Bu yöntem sadece ülkede değil, tüm dünyada tartışmalara yol açtı.

Başlık 2: İnfaz Yöntemi Korkunç Bulunuyor

İnfazı izleyen bir görgü tanığı, Smith’in vücudunun dakikalarca şiddetle kasıldığını söyleyerek idam yöntemini “korkunç” diye nitelemişti.

Başlık 3: İnfaz Sırasını Bekleyen Mahkum Dava Açtı

İnfaz sırasını bekleyen mahkum David Phillip Wilson da Alabama’da 26 Ocak’ta mahkum Kenneth Smith’in, ülkede ilk kez uygulanan nitrojen gazıyla infazı sırasında acı çektiği gerekçesiyle dava açtı.

Başlık 4: Alabama, Nitrojenle İnfazları Artıracak

Alabama Başsavcısı Steve Marshall, infazın ders kitabı niteliğinde olduğunu savunarak, eyaletin nitrojenle infazları artıracağını açıkladı.

Başlık 5: Mahkumlar İnfaz Yöntemini İşkence Olarak Nitelendiriyor

Wilson, infaz sırasında Smith’in yetkililerin berbat şekilde başarısız olduğu bir insan deneyinde birkaç dakika boyunca şiddetle sarsıldığını ve bu yöntemin işkence olduğunu savundu. Alabama’daki federal mahkemede açılan davanın dilekçesinde, azotla idamın işkence olduğu ve tekrarına izin verilmemesi gerektiğine işaret edildi.

Başlık 6: Mahkeme Tepki Gösteren Tarafta

Tanıkların infaz sırasında Smith’in titrediğine ve sarsıldığına şahit olduğuna değinilen dilekçede, mahkemeden, halihazırdaki nitrojenle idam protokolünün, mahkumun zalimce ve olağan dışı cezalandırılmadan korunmasına dair anayasal hakkını ihlal ettiği yönünde tespit hükmü vermesi talep edildi.

Wilson, 2004’te hırsızlık ve cinayetten suçlu bulunarak idam cezasına çarptırılmıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir