Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Amerikan Ordu Mensupları İsrail’e Desteğe Tepki Gösterdi

Amerikan Ordu Mensupları İsrail’e Desteğe Tepki Gösterdi

Haberler Z Haberler Z -
0

Orduda İsyana Yol Açan Olay

Amerikan yayın ağı “NBC News”‘ün özel haberine göre, ordu mensupları ABD’nin İsrail’e olan desteğine tepki gösterdi. Hebert, İsrail’in Gazze Şeridi’nde hedef aldığı bir araçta mahsur kalan ve ölmemek için yalvaran 6 yaşındaki Gazzeli kız çocuğu Hind Receb’in hikayesinin kendisi için dönüm noktası olduğunu söyledi.

Vicdani Ret Talebi

İsrail’in saldırılarını soykırım olarak tanımlayan askerler, ABD’nin İsrail’e desteğini daha fazla göz ardı edemeyeceklerini belirterek, vicdani ret haklarını kullanmayı talep ettiler. ABD ordusunda vicdani ret hakkı talepleri ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından değerlendiriliyor.

Yüksek Düzeyde İstifalar

ABD’de üst düzey bir yetkili olan ABD Dışişlerinde İsrail-Filistin işlerinden sorumlu bakan yardımcısı Andrew Miller, Başkan Joe Biden’in İsrail’in Gazze saldırılarına yönelik politikalarından dolayı istifa etti. Miller’in istifası, Biden yönetiminde İsrail-Filistin politika yapımında rol alan en üst düzey bir yetkilinin istifası olarak dikkat çekti.

Biden yönetiminde Gazze politikasına tepki istifaları devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanlığı “Müttefikler ve Ortaklara Silah Tedariki” birimi genel müdürü Josh Paul, Ekim 2023’te Biden’in Gazze politikalarına tepki için istifa eden ilk isim olarak öne çıkmıştı.

ABD Hava Kuvvetlerinden Önemli Bir İsim

ABD Hava Kuvvetleri’nde görevli 25 yaşındaki Aaron Bushnell, İsrail’in Washington Büyükelçiliği önünde “Artık soykırım suçuna iştirak etmeyeceğim” diyerek kendisini ateşe vermişti. Bushnell’in bu cesur hamlesi, ABD’de İsrail’e yönelik desteğe karşı yükselen tepkilerin sembolü haline geldi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir