Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Avrupa Parlamentosunda Yeni Aşırı Sağcı Grup Kuruldu

Avrupa Parlamentosunda Yeni Aşırı Sağcı Grup Kuruldu

Haberler Z Haberler Z -
0

AfD Başkanlığında Aşırı Sağcı Grup Oluştu

Almanya için Alternatif (AfD) partisinin başını çektiği “Avrupa’nın İslamlaşması, göç ve Yeşil Anlaşma karşıtı” yeni grup, Avrupa Parlamentosu’nda 25 milletvekiliyle kuruldu. Grubun AP delegasyonu başkanı Rene Aust, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Genç bir AfD olarak kendi parlamento grubumuzu kurmuş olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

İttifakın Hedefi: Siyasi Dönüşüm

Almanya’nın AfD partisi lideri Rene Aust, Avrupa Birliği’nin “acilen siyasi bir dönüşüme” ihtiyacı olduğunu savunarak, yeni parlamento grubunun bu dönüşümü başlatacağını belirtti. Avrupa’nın İslamlaşmasına, göçe ve Yeşil Anlaşma’ya karşı mücadele edeceklerini vurguladı.

İttifakın Diğer Üyeleri ve Hedefleri

AfD’nin yanı sıra Polonya Konfederasyon Partisi, Bulgaristan Diriliş Partisi ve diğer aşırı sağcı partilerin de yer aldığı ittifak, Avrupa’nın egemen uluslarının güçlenmesini amaçlıyor. Yeşil Anlaşma, göç ve Avrupa’nın İslamlaşmasına karşı çıkarak Brüksel’in yetkilerinin ulusal düzeye geri dönmesini talep ediyor.

Gelecek Günlerde Beklentiler

İttifaka gelecek günlerde AP’de hiçbir gruba mensup olmayan aşırı sağcı milletvekillerinin de katılabileceği belirtiliyor. Ancak 25 sandalyeye sahip olan ittifakın Parlamento’da varlığını sürdürmesi belirsizliğini koruyor.

Not: AP’de faaliyet gösteren aşırı sağcı Kimlik ve Demokrasi grubu, AfD mensubunun geçmişte yaptığı tartışmalı açıklamalar nedeniyle partiyi ihraç etmişti. Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın liderliğindeki Avrupa’nın Vatanseverleri de benzer nedenlerle AfD’yi gruba dahil etmemişti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir