Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Biden, İsrail ve Hamas Arasındaki Ateşkes Önerisini Açıkladı

Biden, İsrail ve Hamas Arasındaki Ateşkes Önerisini Açıkladı

Haberler Z Haberler Z -
0

Biden’ın Basın Toplantısında Ateşkes Önerisi Detayları

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Gazze’deki son durum ve ateşkes müzakereleriyle ilgili İsrail’in yeni önerisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

3 Aşamalı Ateşkes Önerisi

Biden, İsrail’in sunduğu yeni ateşkes önerisinin 3 aşamadan oluştuğunu belirtti ve ilk aşamada 6 haftalık süre içinde İsrail’in Gazze’deki yerleşim yerlerinden çekilmesi ve rehinelerin bir kısmının serbest bırakılmasının öngörüldüğünü açıkladı.

İkinci ve Üçüncü Aşama Detayları

İkinci aşamada çatışmaların kalıcı olarak sonlandırılması sürecine geçileceğini vurgulayan Biden, taraflar arasındaki müzakerelerin devam etmesi durumunda geçici ateşkesin sürdürüleceğini ifade etti. Üçüncü aşamada ise Gazze’nin yeniden inşa süreci ve elinde kalan ölü rehinelerin teslim edilmesi gündeme gelecektir.

Biden’ın İsrail ve Hamas’a Çağrısı

Biden, ateşkes önerisinin hem İsrail hem de Hamas tarafından kabul edilmesini beklediğini belirterek, “Bu savaşın bitme zamanı geldi. Yeni bir aşamaya geçme zamanı geldi.” dedi. İsrail’e de seslenen Biden, fırsatın iyi kullanılması gerektiğini ve “Bu fırsatı kaybedemeyiz.” çağrısında bulundu.

Biden’ın Hamas ve İsrail İçin Önemli Uyarıları

Biden, Hamas’ın artık büyük saldırı kabiliyetinin kalmadığını ve İsrail’in daha kapsamlı bir planla hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, İsrail’in sürdürdüğü çatışmalarda masum Filistinli sivillerin öldürülmesinin üzücü olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir