Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nden Gazze Açıklaması

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nden Gazze Açıklaması

Haberler Z Haberler Z -
0

Cecilia Bailliet, Gazze’deki Durumu Değerlendirdi

Cenevre’de bulunan insan hakları ve uluslararası dayanışma konularındaki raportör Cecilia Bailliet, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin 56’ncı Oturumu’nda İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve uluslararası toplumun bu konudaki rolünü değerlendirdi.

“Uluslararası Dayanışma Eksik”

Bailliet, dünyanın dört bir yanındaki gençlerin çağrısına rağmen Gazze’de acil ateşkes talebinin karşılanamadığını belirterek, “Uluslararası dayanışmayı gösteremedik.” dedi. Savaşın bedelini ödeyenler arasında Filistinli gençler ve İsraillilerin bulunduğunu vurgulayan Bailliet, yaşanan travmaya dikkat çekti.

“Uluslararası Toplumun Sorumluluğu”

Bailliet, uluslararası toplumun Gazze’de kalıcı barışı sağlama, ateşkes sonrası barış ortamında gençler ve çocukları da dahil etme sorumluluğunu hatırlattı. “Hepimizin kaybettiğini kabul etmeliyiz.” ifadesini kullanan Bailliet, daha fazla çaba harcanması gerektiğini vurguladı.

“Uluslararası Düzenin Zayıfladığına İnanıyorum”

İsrail’in Uluslararası Adalet Divanı kararlarına uymamasıyla ilgili olarak, Bailliet uluslararası düzenin zayıfladığını düşündüğünü belirtti. Barış masasında annelerin ve çocukların sesinin duyulmasının önemine işaret eden Bailliet, uluslararası toplumun dayanışmayı ciddiye alarak barışı sağlaması gerektiğini ifade etti.

İsrail’in Gazze’deki Katliamında Son Durum

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in son 24 saat içinde gerçekleştirdiği saldırılarda 25 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 81 Filistinlinin yaralandığı bildirildi. Gazze’ye yönelik saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 37 bin 925’e, yaralananların sayısının ise 87 bin 141’e ulaştığı belirtildi. Açıklamada, İsrail engellemeleri nedeniyle sağlık ekiplerinin enkaz altındaki cesetlere ulaşamadığı bilgisi paylaşıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir