Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. BM Filistin Özel Raportörü İddialara Cevap Verdi

BM Filistin Özel Raportörü İddialara Cevap Verdi

Haberler Z Haberler Z -
0

Francesca Albanese, Filistin Özel Raportörlük Görevine Yönelik İddiaları Yanıtladı

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, son Avustralya seyahatinin Filistinli lobi grupları tarafından finanse edildiği iddialarını yanıtladı. Albanese, bu iddiaların asılsız olduğunu belirtirken, kendisine yönelik karalama kampanyalarının görevini etkilemeye çalıştığını ifade etti.

“Filistin Lobisi Diye Bir Şey Yok”

Albanese, BM İzleme Örgütü Başkanı Hillel Neuer tarafından Filistinli lobi gruplarından para almakla itham edildiğini söyledi. Ancak raportör, kendisini davet eden kuruluşların Filistinlilerin haklarını savunan gruplar olduğunu ve bu iddiaların doğru olmadığını vurguladı. BM tarafından sağlanan bütçeyi Avustralya seyahati için kullandığını belirten Albanese, yanlış bilgilerin görevini tartışmalı hale getirdiğini söyledi.

“Gazze’deki Saldırılar Orantısız”

Albanese, İsrail’in Gazze’deki sivilleri hedef alan saldırılarına da değindi. Raportöre göre, İsrail’in bu saldırıları son derece orantısız ve meşru müdafaa kapsamında kabul edilemez. Albanese, İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonlarıyla sivil halkı cezalandırdığını ve altyapının büyük bir kısmını yok ettiğini belirtti. Bu durumu kabul etmenin mümkün olmadığını ifade etti.

“Eleştiri Antisemitizm Değildir”

Albanese, İsrail’in uygulamalarını eleştirmenin antisemitizm olmadığını ve bunun ifade ve eleştiri özgürlüğünü engellediğini söyledi. Raportöre göre, İsrail’in uluslararası hukuku ihlal ettiği ve Filistinlilerin insan haklarına saygı göstermesi gerektiği açık bir gerçek. Bu eleştirilerin antisemitizmle bir tutulamayacağını belirtti ve Yahudilerin İsrail’in seçimlerinden sorumlu tutulmamaları gerektiğini vurguladı.

“Batı Medyasının Yaklaşımı Sorunlu”

Albanese, Batı medyasının İsrail-Filistin çatışmasına yaklaşımını da eleştirdi. Raportöre göre, bu yaklaşım tarihsel gerçeklerle örtüşmüyor ve Filistinlilerin yaşadığı ayrımcılığı yansıtmıyor. Albanese, bu durumun insanların sahip olduğu zihniyeti yansıttığını ve gerçeği görmemelerine sebep olduğunu ifade etti.

“BM’nin Arabuluculuk Rolü Yetersiz”

BM’nin İsrail-Filistin çatışmasındaki arabuluculuk rolüne de değinen Albanese, BM’nin felç olduğunu ve işgal altındaki Filistin topraklarında şiddetin devam edeceğini belirtti. Raportöre göre, uluslararası hukukun uygulanması için güçlü bir devlet iradesi gerekiyor.

Francesca Albanese, basın toplantısını temel insan haklarına saygı gösterilmesini isteyerek adalete giden yolun açılması gerektiğini belirterek tamamladı.

İlgili Yazılar