Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. BMGK, Kirman’daki Terör Saldırısını Kınadı

BMGK, Kirman’daki Terör Saldırısını Kınadı

Haberler Z Haberler Z -
0

BMGK, Terör Saldırısının Detaylarını Paylaştı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Kirman şehrinde meydana gelen terör saldırısına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Saldırının 100 kişinin ölümüne ve 211 kişinin yaralanmasına neden olduğu belirtildi.

Kurban Yakınları ve İran Hükümetine Taziyeler İletildi

BMGK açıklamasında, üye ülkelerin terörün uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden en önemli sorunlardan biri olduğunu vurguladığı ve saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve İran hükümetine taziyelerini ilettiği ifade edildi.

Adaletin Sağlanması İçin Çağrı Yapıldı

Açıklamada, terör eylemini düzenleyen ve finanse edenlerin adalete teslim edilmesi gerektiği belirtildi. BMGK üyeleri, terör saldırılarının her tür ve tezahürünün önlenmesi için uluslararası iş birliğinin önemine dikkat çekti.

İran ve Üye Ülkelerden İş Birliği Talebi

BMGK açıklamasında, üye ülkelere İran ile gerekli iş birliğini yürütmeleri çağrısında bulunuldu. Tüm üye ülkelerin BM Şartı ve uluslararası hukuk çerçevesinde terör saldırılarıyla mücadele etmeleri gerektiği vurgulandı.

Patlamalar DEAŞ Tarafından Üstlenildi

Kirman eyaletinde gerçekleşen patlamalardan sorumlu terör örgütü DEAŞ olduğunu açıkladı. Patlamalar, 2020 yılında ABD’nin Bağdat’ta gerçekleştirdiği saldırı sonucu öldürülen İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin anma töreni sırasında meydana gelmişti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir