Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Doğu Afrika’da Devasa Kırılma: Yeni Bir Okyanus Ortaya Çıkabilir

Doğu Afrika’da Devasa Kırılma: Yeni Bir Okyanus Ortaya Çıkabilir

Haberler Z Haberler Z -
0

Uzmanlar, Doğu Afrika’nın Kıtanın Geri Kalanından Ayrılacağını Söylüyor

Uzmanlar sonunda Doğu Afrika’nın bir kısmının kıtanın geri kalanından ayrılacağını ve muhtemelen iki kara kütlesi arasında yeni bir okyanusun ortaya çıkacağını söylüyor. Bu devasa kırılmanın nedeni, Afrika’nın birçok ülkesinde binlerce kilometre derine uzanan ve dünyanın en büyük yarıklarından biri olan Doğu Afrika Yarık Sistemi (EARS) olarak bilinen bölgede meydana gelecek.

Değişikliklerle Birlikte Afrika Haritasında Yeni Bir Görünüm Olabilir

EARS, Etiyopya, Kenya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Uganda, Ruanda, Burundi, Zambiya, Tanzanya, Malavi ve Mozambik gibi ülkeleri kapsayan geniş bir alana yayılmaktadır. 2004 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Afrika levhası her yıl son derece yavaş bir şekilde birbirinden uzaklaşmaktadır. Bu durum, nispeten küçük bir Somali levhası ve ondan daha büyük olan Nübye levhasının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Verilere göre, en erken 5 ila 10 milyon yıl içinde EARS’ta meydana gelecek değişiklikler, bugünkünden farklı bir Afrika haritasını ortaya çıkarabilir. Bu süre zarfında, Somali ve Nübye plakası arasında yeni bir okyanusun oluşması olasılığı bulunmaktadır. Bu durum, Doğu Afrika’nın ortasından geçen devasa bir su kütlesi anlamına gelir.

İlgili Yazılar