Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Gazze Şeridi’nde İsrail Bombardımanı Sonucunda Yerinden Edilen Filistinliler

Gazze Şeridi’nde İsrail Bombardımanı Sonucunda Yerinden Edilen Filistinliler

Haberler Z Haberler Z -
0

Filistinliler, İsrail’in tehditleri sonucunda yerinden edildi

Gazze Şeridi’nde devam eden saldırılar sırasında, İsrail ordusu sivil yerleşim bölgelerini hedef alabileceğine dair tehditlerde bulundu. Bunun üzerine Han Yunus’un doğu bölgelerinden birçok Filistinli, zorla batıdaki “El-Mevasi” bölgesine yerinden edildi.

Güvenli bir yer arayışı devam ediyor

Han Yunus’un birçok doğu bölgesi ile batıdaki 5. Sokak bölgesi, İsrail’in şiddetli bombardımanına maruz kaldı. Bu nedenle Filistinliler güvenli bir yer arayışına girdi.

Han Yunus’tan yerinden edilen Huzeyfe Şebir, “İsrail ordusundan, bulunduğumuz sivil yerleşim alanının boşaltılması yönünde çağrı aldık” dedi. Şebir, İsrail ordusunun Han Yunus’ta birçok yerleşim alanını tehdit ettiğini ve sakinlerini boşalttığını ifade etti.

Göç etmek zorunda kalan Ahmed El-Ferra ise Mevasi bölgesine geçmeleri için İsrail ordusunun çağrı yaptığını belirtti. Ancak Mevasi bölgesinin yaşam için uygun olmadığını ve temel ihtiyaçların eksik olduğunu dile getirdi.

Birleşmiş Milletler’den insani ateşkes çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) ise Gazze Şeridi’nde devam eden bombardımanlar nedeniyle kitlesel yer değiştirmelerin hızının artabileceği uyarısında bulundu. BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Gazze’deki sivillerin yerinden edilmelerini önlemek için acil bir insani ateşkes çağrısı yaptı. Grandi, kitlesel yerinden edilmelerin barış şansını tehlikeye atacağını vurguladı.

İlgili Yazılar