Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Gazze’de İsrail Saldırıları: Çocuklar Eğitim Haklarından Mahrum Kaldı

Gazze’de İsrail Saldırıları: Çocuklar Eğitim Haklarından Mahrum Kaldı

Haberler Z Haberler Z -
0

İsrail Saldırıları Çocukları Vurdu

Gazze’deki çocuklar, 8 aydır devam eden İsrail saldırılarının etkisi altında. Ailelerini, arkadaşlarını, evlerini kaybeden çocuklar, eğitim haklarından da mahrum kaldı. 6 Kasım 2023’ten bu yana hiçbir Gazzeli öğrenci okula gidemedi. Çatışmalar olmasaydı 14 Haziran Cuma günü Gazze’de de okullar tatile girecekti.

Gazze’deki Eğitim Altyapısı Zarar Gördü

Filistin Merkezi İstatistik Bürosu’nun verilerine göre, Gazze’deki çocuklar saldırılardan en çok etkilenen kesim. İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda yaklaşık 37 bini aşkın kişi hayatını kaybetti, ölenlerin yüzde 44’ü ise çocuk. Saldırılardan önce Gazze’de 625 binden fazla öğrenci ve 22 bin 500’den fazla öğretmen bulunuyordu. Ancak BM verilerine göre, en az 5 bin 479 öğrenci, 261 öğretmen ve 95 üniversite profesörü Ekim ayından bu yana hayatını kaybetti.

İsrail’in Eğitim Sistemine Saldırısı

BM’nin tahminlerine göre, Gazze’deki okulların yüzde 70’ten fazlasının yeniden inşa edilmesi gerekecek. Gazze’deki 12 üniversitenin hepsi İsrail saldırılarında hedef oldu. Gazze’deki çocuklar, Deyr el-Balah kentindeki çadır kampında eğitim almaya çalışıyorlar. Ancak İsrail’in bölgeye yardım girişlerini engellemesi, çocukların günde 8 saat su ve yiyecek aramalarına neden oluyor.

İsrail’in Eğitim Sistemine Saldırısı Stratejinin Bir Parçası mı?

İsrail’in Gazze’deki eğitim sistemine yönelik saldırıları, Filistin toplumunun entelektüel gelişimini engellemeyi amaçlayan bir stratejinin parçası olarak değerlendiriliyor. Eğitim kurumlarının yıkımı, uzun vadede toplumun gelişimini olumsuz etkiliyor. Filistinli çocuklar, sadece eğitim haklarından değil, temel yaşam ihtiyaçlarından da mahrum bırakılıyor. Bu durum, bölgedeki insani krizi daha da derinleştiriyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir