Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Gazze’deki Hamas Yöneticisi Salih el-Aruri İsrail Saldırısında Öldürüldü

Gazze’deki Hamas Yöneticisi Salih el-Aruri İsrail Saldırısında Öldürüldü

Haberler Z Haberler Z -
0

Hamas Sözcüsü: İsrail, Beklenen Bir Suç İşledi

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail es-Sevabite, İsrail’in insansız hava aracıyla Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlediği saldırıda Hamas yöneticilerinden Salih el-Aruri’nin öldürülmesinin ardından açıklama yaptı. Sevabite, Aruri suikastini “İsrail’den beklenen bir suç” olarak nitelendirdi.

Hamas: Salih el-Aruri, Filistin Direnişi İçin Sembol Bir İsimdi

Hamas Sözcüsü, Aruri’nin Filistin davasına hizmet eden sembol bir isim olduğunu vurguladı. “Aruri’nin şehadete ermesini bekliyorduk çünkü ona ve fedakarlıklarına bu yakışır.” ifadesini kullanan Sevabite, “Filistin direnişinin suikastlere rağmen devam edeceğinin ve İsrail işgali tamamen ortadan kalkana kadar asla durmayacağının” altını çizdi.

Lübnan’da Gerçekleşen Saldırıda 6 Kişi Hayatını Kaybetti

İsrail ordu radyosunda yer alan ve ismi açıklanmayan “yabancı kaynaklara” dayandırılan haberlere göre, Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki Hamas ofisine insansız hava aracı ile düzenlenen saldırıda El-Aruri’nin yanı sıra 6 kişi hayatını kaybettiği belirtildi. Lübnan resmi haber ajansı NNA da saldırıya ilişkin geçtiği haberde, Aruri ile birlikte 6 kişinin öldüğünü duyurdu.

Salih el-Aruri Kimdir?

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, 19 Ağustos 1966’da Ramallah’ta doğdu. İzzeddin el-Kassam Tugaylarının kurulmasına katkıda bulunan el-Aruri, 15 yıl İsrail hapishanelerinde kaldıktan sonra sınır dışı edildi ve Lübnan’da yaşamaya başladı. El-Aruri, Hamas’ın İsrail ile 11 Ekim 2011’de yaptığı bir anlaşmanın müzakerecileri arasında yer aldı. Bu anlaşma, bir İsrail askeri karşılığında 1027 Filistinli esirin serbest bırakılmasını içeriyordu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir