Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Gürcistan, Yabancı Etkinin Şeffaflığı Yasasını İmzaladı

Gürcistan, Yabancı Etkinin Şeffaflığı Yasasını İmzaladı

Haberler Z Haberler Z -
0

Gürcistan’ın Güvenliği ve İstikrarı İçin Önemli Adım Atıldı

Gürcistan Parlamentosu’nda yapılan konuşmada, Gürcü Hayali Partisi lideri Papuaşvili, nisanda sunulan “yabancı etkinin şeffaflığı” yasasını resmen imzaladığını duyurdu. Papuaşvili, yasanın Gürcistan’ın güvenliği ve istikrarı için kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, “Bugün, ‘yabancı etkinin şeffaflığı’ hakkındaki yasayı imzaladım. Bu yasanın amacı, Gürcistan’ın dış müdahalelere karşı direncini güçlendirmektir.” şeklinde konuştu.

Yasaya İlişkin Detaylar

Papuaşvili, yasanın uygulanması için Adalet Bakanlığına 60 gün süre verdiğini belirtti. Bakanlık, “yabancı etkinin çıkarlarını yürüten kuruluşların” kayıt yapmaları için bir internet portalı oluşturacak. Papuaşvili, “60 gün sonra, dış finansman alan kuruluşların kayıt yaptırmaları ve 2023’teki gelirlerini beyan etmeleri gerekecek.” dedi.

Başbakan ve Halkın Değerlendirmesi

Gürcistan Başbakanı Kobakhidze, yasayla ilgili yapılan yanlış bilgilendirmelere dikkat çekerek, halkın ve hükümetin zafer kazandığını belirtti. Kobakhidze, “Şeffaflık Yasası’nın kabul edilmesiyle sadece Gürcistan’ın egemenliği ve güvenliği kazanmış oldu. Bu yasa, ülkemize karşı kötü niyetli olanların kaybetmesine neden oldu.” ifadelerini kullandı.

Tartışmalı Yasa ve İlerleyiş

“Yabancı etkinin şeffaflığı” yasa tasarısının nisan ayında Parlamentoya sunulmasının ardından Gürcistan’da gösteriler başlamıştı. Yasa, yurt dışından fon alan kuruluşların kaydolmalarını ve gelirlerini açıklamalarını zorunlu kılıyor. Gürcistan Cumhurbaşkanı Zurabişvili’nin vetosu sonrasında yapılan oylamada yasa tasarısı kabul edilmişti.

Göstericilerin tepkisiyle karşılaşan yasa, Gürcistan’da önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir