Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Hamas, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 75. Yıl Dönümünde İsrail’i Kınadı

Hamas, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 75. Yıl Dönümünde İsrail’i Kınadı

Haberler Z Haberler Z -
0

Filistin Halkının Haklarının Korunması İçin Çağrı Yapıldı

Hamas, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabulünün 75’inci yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Hamas, Filistin halkının meşru haklarının korunması, İsrail’in sivillere karşı işlediği katliam ve soykırımın durdurulması ve faillerin yargılanması için çağrıda bulundu.

İsrail’in Filistinlilerin Haklarına Saldırdığı İfadelerle Vurgulandı

Açıklamada, İsrail’in 70 yılı aşkın bir süredir Filistinlilerin haklarına saldırdığı ve ihlal ettiği belirtilerek, İnsan Hakları Günü’nü kutlamanın bu saldırıların gölgesinde gerçekleştiği ifade edildi.

Gazze’deki Soykırımın Durdurulması ve Faillerin Yargılanması İçin Çağrı Yapıldı

Açıklamada, uluslararası toplumun, Gazze’deki soykırımın durdurulması ve faillerin savaş suçlusu olarak yargılanması için uluslararası mahkemelere dava açma sorumluluğunu taşıdığı vurgulandı.

Filistin Halkının Meşru Haklarına Bağlılığın Altı Çizildi

Hamas’ın açıklamasında, “Hürriyet, bağımsızlık, kendi kaderini tayin hakkı, kapsamlı bir özgürleşme ve yurtlarına geri dönüş” olmak üzere Filistin halkının tüm meşru haklarına bağlılığının teyit edildiği belirtildi.

Çifte Standart Politikasına Son Verilmesi İçin Çağrı Yapıldı

Hamas, BM, uluslararası kuruluşlar ve kamuoyuna, Filistin halkının meşru haklarına ve haklı davalarına karşı adaleti yerine getirmesi ve çifte standart politikasına son vermesi çağrısında bulundu.

İlgili Yazılar