Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İngiltere’de Göstericiler İsrail’e Destek Veren Lideri Protesto Etti

İngiltere’de Göstericiler İsrail’e Destek Veren Lideri Protesto Etti

Haberler Z Haberler Z -
0

Gösteriler İşçi Partisi Lideri ve Milletvekili Ofisi Önünde Gerçekleştirildi

İngiltere’de 7 Ekim’den bu yana Noel dönemi dışında her cumartesi toplanan göstericiler, başkent Londra’da eylem yaptı. Göstericiler, İsrail’e destek veren ve Gazze’de ateşkes çağrılarını desteklemeyen ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer ve İşçi Partisi milletvekili Tulip Siddiq’in Camden bölgesindeki ofisi önünde toplandı.

İsrail’in Saldırıları Arttı

Burada konuşan Camden Filistin Dayanışma Kampanyası Başkanı Sabby Sagall, İsrail’in Filistinlileri kendi topraklarından etmek için başlattığı saldırılarını artırdığını söyledi. Sagall, İsrail’in 1947’den bu yana etnik temizlik yaptığını belirterek, Güney Afrika’nın Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne yaptığı İsrail aleyhine başvuruyu “bu süreçte yapılan en olumlu adım” olarak nitelendirdi.

Politik Desteğin Sona Ermesi Gerekiyor

Savaşı Durdur Koalisyonu Başkan Yardımcısı Andrew Murray ise İngiltere’de soykırıma verilen politik desteğin sona ermesi gerektiğini söyledi. İsrail’in Gazze’yi yaşanmaz hale getirdiğini vurgulayan Murray, İngiliz ve ABD hükümetlerinin soykırımı görmezden geldiğini belirterek, “Hükümetimiz, soykırımı silahlandırıyor, siyasi olarak destekliyor, diplomatik olarak soykırımın üzerini örtüyor” dedi.

Sağlık Çalışanlarına Yönelik Bilinçli Saldırılar

Emekli doktor Jonathan Flaxman, Gazze’deki sağlık çalışanları ve sağlık hizmetlerine ilişkin bilgiler paylaştı. Gazze’deki hastanelerin çoğunun işlemez hale geldiğini ve sağlık kurumlarının yok olduğunu belirten Flaxman, İsrail’in hastaneleri hedef aldığını, sağlık çalışanlarına bilinçli bir saldırı yapıldığını ve 300’ün üzerinde sağlık çalışanının öldürüldüğünü söyledi.

Yeni Bir Milletvekili İçin Çalışmalar Başladı

İşçi Partisi lideri Keir Starmer’ın yerine bağımsız aday çıkarmak için bir grup çalışma başlattı. Gösterilerde konuşan ittifak gönüllüsü Koulla, Starmer’ın ateşkes çağrısı yapmaması nedeniyle öfkeli olduklarını ve yeni bir milletvekili seçme hedefleri olduğunu belirtti. Koulla, 26 bin oy alarak Starmer’ın yerine yeni bir milletvekili seçmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Kampanyanın gönüllülerinden Phil Davidson ise parti içi seçimlerde oy kullanmasının engellendiğini ve Starmer’ın parlamentoya girmemesi için çalıştığını söyledi. Davidson, Starmer’ın ülkenin demokrasisi ve demokratik değerleri için bir tehdit olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir