Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İran’da Cumhurbaşkanlığı İçin İkinci Tur Seçim Yapılacak

İran’da Cumhurbaşkanlığı İçin İkinci Tur Seçim Yapılacak

Haberler Z Haberler Z -
0

İran’da Seçimlerin İkinci Turuna Kalan Adaylar Belli Oldu

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, bakanlık binasındaki seçim merkezinde düzenlediği basın toplantısında oy sayım işlemlerinin tamamlandığını açıkladı.

İkinci Turda Reformist ve Muhafazakar Adaylar Yeniden Yarışacak

Ülke genelinde 59 bin merkezde kurulan sandıklarda toplam 24 milyon 535 bin 185 oy kullanıldığını aktaran İslami, Pezeşkiyan’ın 10 milyon 415 bin 191 oy alarak oy oranının yüzde 42,5 olduğunu belirtti. Diğer taraftan Celili ise 9 milyon 473 bin 298 oy alarak yüzde 38,6 oy oranı elde etti.

Muhammed Bakır Kalibaf ve Mustafa Purmuhammedi Sırasıyla Üçüncü ve Dördüncü Oldu

Diğer iki adaydan Muhammed Bakır Kalibaf yüzde 13,8 ile üçüncü, Mustafa Purmuhammedi ise yüzde 0.8 ile dördüncü sırada yer aldı. Seçime katılımın yüzde 40 civarında kaldığını aktaran İslami, geçersiz oyların sayısının da 1 milyon 56 bin 159 olduğunu belirtti.

Mesud Pezeşkiyan ve Said Celili’nin Profilleri

– **Mesud Pezeşkiyan:** Reformist siyasetçi Pezeşkiyan, 29 Eylül 1954’te Mahabad kentinde doğdu. Tıp eğitimi aldıktan sonra siyasete atılan Pezeşkiyan, Sağlık Bakanlığı görevinin ardından meclise girdi ve 2016’da Meclis Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Mezhebi ayrımcılık ve ekonomi konularında vaadlerde bulunuyor.

– **Said Celili:** Muhafazakar siyasetçi Celili, 6 Eylül 1965’te Meşhed’de doğdu. Eğitim hayatının ardından İran-Irak Savaşı’nda yer aldı ve siyasete atıldı. Dışişleri Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi gibi önemli görevlerde bulundu. Batı ile ilişkilerde daha mesafeli bir tutum sergiliyor.

İkinci tur seçimlerde reformistlerin adayı Mesud Pezeşkiyan ile muhafazakar Said Celili, 5 Temmuz’da yeniden karşı karşıya gelecek. Pezeşkiyan’ın destekçileri reformist politikalarını savunurken, Celili’nin taraftarları ise mevcut statükoyu koruma yanlısı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir