Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İspanya Dışişleri Bakanı Albares: “Ukrayna’da İspanyol Askeri Olmayacak, Barışı İstiyoruz”

İspanya Dışişleri Bakanı Albares: “Ukrayna’da İspanyol Askeri Olmayacak, Barışı İstiyoruz”

Haberler Z Haberler Z -
0

İspanya İsrail’e Silah İhracatını Durdurdu

İspanya Dışişleri Bakanı Albares, İspanya Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Ukrayna’da İspanyol askeri olmayacağını vurgulayarak, “Barışı istiyoruz. İspanya Hükümeti, Gazze’de de Ukrayna’da da aynı şeyi istiyor. Barış ve uluslararası haklara saygı” ifadelerini kullandı.

Bakan Albares, “7 Ekim’den bu yana İspanya’nın İsrail’e silah ihracatında hiçbir yeni lisans vermediğini” belirterek, İsrail’e silah satışının durdurulduğunu açıkladı.

İsrail’e Yapılan Askıya Alındı Suçlamalarını Yanıtladı

Albares, Sumar partisinin “İsrail’e kasım ayında askeri malzeme satışı yapıldı” suçlamalarına karşılık olarak böyle bir durumun olmadığını net bir şekilde ifade etti.

UNRWA’ya Destek Sürüyor

Gazze’deki durumu “gerçek bir insani felaket” olarak nitelendiren Bakan Albares, İspanya’nın UNRWA’ya desteğini sürdüren az sayıdaki ülkeden biri olduğunu ve mali yardımlarını artıracağını, ayrıca Filistinlilere yönelik şiddetten sorumlu İsrailli yerleşimcilere bireysel yaptırımlar uygulanacağını belirtti.

Batı Şeria’da da Gazze’deki kadar endişe verici bir durumun yaşandığını vurgulayan Albares, İsrail’e silah satışı olmayacağını, şiddet çemberi kırılmadan bu tür adımların atılmayacağını dile getirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir