Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrail Ordusu 50 Filistinliyi Serbest Bıraktı

İsrail Ordusu 50 Filistinliyi Serbest Bıraktı

Haberler Z Haberler Z -
0

İsrail Güçleri 50 Filistinliyi Serbest Bıraktı

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin orta ve güneydoğu sınırlarında alıkoyduğu 50 Filistinli esiri serbest bıraktı. Serbest bırakılanlar, Deyr el-Belah kentindeki Aksa Şehitleri Hastanesi ile Han Yunus’taki Nasır Hastanesi’ne getirildi.

Esirlerin Yaşadığı Trajedi

Gazze kentindeki Şifa Hastanesi Müdürü Muhammed Ebu Silmiyye, 23 Kasım 2023’te alıkonulan esirlerin yaşadığı trajediyi dile getirdi. Ebu Silmiyye, “Esirler, Nekbe’den bu yana Filistin tarihinde görülmemiş bir trajediyi yaşıyor. İşgal hapishanelerinde yiyecek kıtlığı, fiziksel aşağılanma ve işkenceye maruz kalıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Topluma Çağrı

Ebu Silmiyye, uluslararası toplumun tüm Filistinli esir ve mahkumların serbest bırakılması için adım atması gerektiğini vurgulayarak, işkence altında yaşamını yitiren sağlık personelleri ve hasta esirlerin durumuna dikkat çekti.

Şifa Hastanesi’ne Destek

Şifa Hastanesi Müdürü Ebu Silmiyye, Gazze’yi sıfırdan inşa edeceklerini ve hastaneyi eskisinden daha iyi bir hale getireceklerini belirtti. İsrail’in hastaneye düzenlediği baskın sonrasında yaşanan yıkıma rağmen, iyileştirme çalışmalarına devam edileceği vurgulandı.

İsrail’den Tepki

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Ebu Silmiyye’nin serbest bırakılmasına tepki gösterdi. Ben-Gvir, İsrail kabinesinden bağımsız politika uyguladığını savunduğu bazı isimleri eleştirerek, Başbakan Netanyahu’ya bu duruma müdahale çağrısında bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir