Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrail ve Hamas Arasındaki Esir Takası Mutabakatı Gerginliği

İsrail ve Hamas Arasındaki Esir Takası Mutabakatı Gerginliği

Haberler Z Haberler Z -
0

İsrail Savaş Kabinesi, Tel Aviv Yönetimi ve Hamas Arasındaki Girişimleri Görüştü

İsrail devlet televizyonu KAN’da yer alan habere göre, Savaş Kabinesi toplantısında Tel Aviv yönetimi ile Hamas arasındaki esir takası mutabakatına ilişkin girişimler ele alındı. Savaş Kabinesi, olası bir anlaşmada “esir takası mutabakatının ihlal edilmesi halinde” İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırılarına devam etmesine izin verilmesi için ABD’den garanti talep etmeye karar verdi.

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Karşı Çıkışı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Meclis Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi’nde yapmış olduğu konuşmada, ABD Başkanı Joe Biden’ın Gazze’ye yönelik saldırıları durdurma teklifine karşı çıktı. Netanyahu, İsrail’in ve Biden’ın teklifleri arasında “boşluklar” olduğunu iddia ederek, “Esirlerin salıverilmesi için savaşa 42 gün ara verebiliriz ama savaşı durduramayız.” şeklinde konuştu.

Hükümet İçindeki Çatışma

Aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Netanyahu’yu, ABD Başkanı Biden’ın sunduğu ateşkes teklifini kabul etmesi durumunda hükümeti devirmekle tehdit etmişlerdi. Adı açıklanmayan bir İsrailli yetkili ise Savaş Kabinesinin aldığı kararın, esir takası mutabakatı olasılığını azaltabileceğini belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir