Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrail’in Yapay Zeka ve Silah Sistemleriyle Donanım Gücü

İsrail’in Yapay Zeka ve Silah Sistemleriyle Donanım Gücü

Haberler Z Haberler Z -
0

İsrail’in Yapay Zeka Entegrasyonu

İsrail, 2021 yılından bu yana yapay zeka sistemlerini aktif olarak kullanmakta ve sürekli olarak geliştirmektedir. İsrail İstihbarat Teşkilatı’na bağlı 8200’üncü Birlik tarafından Alchemist, Depth of Wisdom, The Gospel ve Fire Factory gibi yapay zeka hedef sistemleri geliştirilmiştir.

Yapay Zeka Destekli Hedef Tespiti

The Gospel sistemini Gazze saldırılarında kullanmaya başlayan İsrailli uzmanlar, Fire Factory sisteminde sivil ölümleri engellemek üzere en az 5 kişilik hedefleri seçerken Gospel sisteminde bu kısıtlamayı kaldırmıştır. Yapay zeka destekli Gospel sistemi, çeşitli istihbarat kaynaklarından elde edilen bilgileri analiz ederek hedef tespiti yapmaktadır.

Yapay Zeka ile Hedef Tespiti ve Bombardıman

İsrail askeri yetkililer, yeni sistemle günde en az 100 hedef tespiti yapıldığını ve bunların yarısının bombalandığını belirtmiştir. Bu durum, gazetelere yönelik saldırılardaki korkunç sivil kayıpların yapay zeka destekli sistemlerin kullanılmasından kaynaklandığını göstermektedir.

İsrail’in F-35 Savaş Uçakları

İsrail Hava Kuvvetleri envanterine 39 gelişmiş Amerikan F-35 savaş uçağı girmiştir. İsrail’e özel olarak üretilen F-35I “Adir” adlı versiyonuyla, 2027’ye kadar toplamda 75 adet alınması planlanmaktadır. İsrail ordusu, bu uçakları Gazze’ye yönelik saldırılarda aktif olarak kullanmaktadır.

İsrail’in Dron ve Mühimmat Kapasitesi

İsrail, son dönemde geliştirdiği yeni teknolojilerle dikkat çekmektedir. Özellikle Nitzotz (Spark) dronu ve Switchblade 600 gibi sistemler, İsrail’in askeri kapasitesini artırmaktadır.

İsrail’in Füze Savunma Sistemleri

İsrail’in Arrow 3 füze savunma sistemi, atmosfer dışından gelen balistik füzeleri etkisiz hale getirebilmektedir. Ayrıca, Demir Kubbe sistemiyle roketlerin önlenmesinde kullanılacak lazer silahı üzerinde çalışmalar sürmektedir.

Deniz Kuvvetleri ve İsrail’in Korvetleri

İsrail Deniz Kuvvetleri, Sa’ar 6 korvetleri aracılığıyla hava hedeflerine karşı Barak 8 füzeleri ve Demir Kubbe sistemiyle deniz operasyonlarını güçlendirmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir