Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İtalya’da Ele Geçirilen Çin Yapımı İHA Ekipmanları: Libya Krizinde Yeni Gelişmeler

İtalya’da Ele Geçirilen Çin Yapımı İHA Ekipmanları: Libya Krizinde Yeni Gelişmeler

Haberler Z Haberler Z -
0

İtalya’da Ele Geçirilen Çin Yapımı İHA Ekipmanları

Geçtiğimiz günlerde İtalya’nın güneybatısındaki limanda yapılan aramada, Libya’daki Halife Hafter’e bağlı güçlere gönderilmek üzere Çin’den yola çıkan askeri amaçlı insansız hava aracı (İHA) ekipmanları ele geçirildi. Arama, ABD’den gelen istihbarat doğrultusunda gerçekleştirildi. Ele geçirilen yük, rüzgar türbinlerinin içine paketlenmiş Çin yapımı Wing Loong 2 tipi İHA’lara aitti.

Libya’daki Mevcut Durum ve Araştırmacı Emir Şefkatli’nin Analizi

Araştırmacı Emir Şefkatli’ye göre, Libya’da Aralık 2021’de planlanan seçimlerin ertelenmesi siyasi gerilimi artırdı ve çatışmalara yol açtı. Ülkenin doğusundaki Hafter’e bağlı güçlerle Batılı diplomatlar arasında artan diplomatik temaslar dikkat çekiyor. Türkiye ise Dibeybe hükümeti ve Tobruk merkezli Parlamento ile ilişkilerini sürdürerek demokratik sürece geçişi destekliyor.

Çin’in Libya’da Rolü ve ABD’nin Endişeleri

Çin’in ambargo kararına rağmen Libya’ya gönderilen Wing Loong II İHA’ları, ABD ve AB’nin endişelerine yol açtı. Çin’in Libya’daki siyasi ve askeri denkleme dahil olması, mevcut dengeleri değiştirme potansiyeline sahip. ABD’nin, Rusya’nın Libya’daki etkisine karşı denge sağlamak için milis gruplarla işbirliği yapması, Çin’in askeri varlığının ABD için sorun teşkil etmesine neden olabilir.

Önümüzdeki Dönemde Beklentiler

Çin’in Libya’daki etkisini artırması ve bölgedeki denklemleri değiştirmesi, Türkiye’nin de yakından takip ettiği bir konu haline geldi. Gelecek dönemde, Libya krizinde Çin ve ABD’nin rolü, Türkiye’nin de dikkatle izlediği gelişmeler arasında olmaya devam edecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir