Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Japonya’da Yaşlanan Nüfus ve Yalnızlık Sorunu

Japonya’da Yaşlanan Nüfus ve Yalnızlık Sorunu

Haberler Z Haberler Z -
0

Japonya’da Doğum Oranı Düşüyor

Doğu Asya ülkesi Japonya’da 2022’de yıllık doğum sayısı ilk kez 800 binin altına düşerek 799 bin 728 olarak kayda geçti. Ocak-Haziran 2023’te yenidoğan sayısı, önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,6 azalarak 371 bin 52’ye geriledi.

Yaşlı Nüfus Hızla Artıyor

İçişleri ve İletişim Bakanlığının 2022 verilerine göre, Japonya’da 75 yaş ve üzeri nüfus 19,3 milyona, 65 yaş ve üzeri nüfus ise 36,2 milyona yükseldi. Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığının 2021 verilerine göre, ülkede 100 yaşını geçenlerin sayısı 86 bini aştı.

Yaşlı Yalnızlar Sorunu

Japonya’da yaşlanan nüfus kadar yaşlı nüfusun yaşadığı yalnızlık da sorun oluşturuyor. Resmi olmayan verilere göre, yalnız yaşayan yaşlı bireylerin sayısının 9 ile 12 milyon arası olduğu tahmin ediliyor.

Minna no Ie Karafuru Merkezi Projesi

Japonya’nın güneyindeki Taketa ilçesinde bir hemşire olan Oka Yuika, yaşlı Japonların sosyal bağlarını güçlendirmek ve yalnızlık sorununu azaltmak için “Minna no Ie Karafuru (Herkesin Evi Renk Renk) Merkezi Projesi”ni hayata geçirdi.

Toplumsal Etkileşim ve Destek

Merkez, aile ve kariyer geçmişlerini gözetmeksizin tüm yaşlardan bireyleri çeşitli hizmetlere katılmaya teşvik ediyor. Merkezde çocuk oyun alanları, mutfak, büyük bir salon ve odalar bulunuyor. Aynı zamanda merkez, kentte bulunan diğer tesisler ve okullarla da işbirliği yapıyor.

Sürdürülebilir Finansman

Merkez, yerel idare sübvansiyonları, bağışlar ve okul sonrası kreş hizmeti gelirleriyle fonlanıyor. Her yıl yaklaşık 5 bin kişi merkezi ziyaret ederek çeşitli aktivitelere katılıyor. Merkez, yaşlı ve yalnız Japonların sosyal bağlarını güçlendiren bir ikinci ev haline geliyor.

Yaşlı Japonların Desteği ve Mutluluğu

Merkezi ziyaret eden yaşlı Japonlar, burada bir topluma ait olmanın ve sosyal ilişkiler kurmanın önemini vurguluyorlar. Birlikte yemek yiyen, şarkı söyleyen, oyun oynayan ve sohbet eden Japonlar, burada kendilerini yalnız hissetmediklerini ifade ediyorlar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir