Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Katalan Ayrılıkçılarına Af Tasarısı Reddedildi

Katalan Ayrılıkçılarına Af Tasarısı Reddedildi

Haberler Z Haberler Z -
0

Koalisyon Hükümeti Destek Arayışında

Ülkede azınlık sol koalisyon hükümeti, güvenoyunu alabilmek için dışarıdan destek aldığı Katalan siyasi partilerin af talebini Meclis’e getirdi. Ancak taraflar arasında anlaşma sağlanamadı.

Yasa Tasarısı Reddedildi

“Katalonya’da kurumsal, siyasi ve sosyal normalleşme için af” adıyla sunulan yasa tasarısı yapılan oylamada reddedildi. Tasarının değişiklikler yapılması için Adalet Komisyonu’na geri gönderilmesi kararlaştırıldı.

Carles Puigdemont’un Talepleri

Tasarının reddedilmesinde eski Katalonya özerk hükümet başkanı Carles Puigdemont’un yargılanmaması için tam garanti istemesi en büyük sorun oldu. Koalisyonun büyük ortağı Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), bu talepleri kabul etmedi.

Af Kapsamı Tartışması

PSOE tarafından sunulan tasarıda, Katalonya’daki bağımsızlık yanlısı girişimlere karışan ve hüküm giyen ya da yargı süreci devam eden ayrılıkçı Katalan siyasetçilerin affedilmesi öngörülüyordu. Ancak muhalefetteki sağ partiler, bu af girişimini “vatana ihanet” olarak değerlendirdi.

Uzun Süren Süreç Bekleniyor

Tasarının yasalaşması için Meclis ve Senato’da yürütülecek süreçlerin uzun sürmesi ve Mayıs’tan önce tamamlanmaması bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir