Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Kongre Çalışanları İsrail’e Hristiyan Kurumlarının Koordinatlarını Sızdırdı

Kongre Çalışanları İsrail’e Hristiyan Kurumlarının Koordinatlarını Sızdırdı

Haberler Z Haberler Z -
0

Gazze’deki Katolik Yardım Hizmetleri ile Kongre Çalışanları Arasında E-posta İletişimi

Amerika Birleşik Devletleri merkezli yayın kuruluşu Politico’nun haberine göre, Gazze’deki Katolik Yardım Hizmetleri adlı kuruluş ile kongre çalışanları, Hristiyanlara ait bazı kurumların İsrail’in saldırılarından korunması için bir dizi e-posta yazışmaları gerçekleştirdi.

Koordinatlar İsrail Ordusuna İletildi

E-postalara göre, Katolik Yardım Hizmetleri kuruluşunun ilgili koordinatları kongre çalışanlarına gönderdiği ve onların da bu bilgileri İsrail ordusuna ilettiği belirtildi. İsrail’in hedef aldığı 4 binanın koordinat listesinin kongre çalışanları tarafından alındığı ve İsrailli yetkililerin içerideki sivillerin güvenliğini garanti edemediklerini belirttikleri ifade edildi.

İsrail Hristiyan Kurumları ve Kiliseleri Hedef Aldı

İsrail ordusu, Gazze’deki Hristiyan kurumları ve kiliselerini hedef aldı. Kudüs Latin Patrikhanesi tarafından yapılan açıklamaya göre, İsrail ordusunun keskin nişancıları Rahibeler Manastırı’na giden 2 kadını öldürdü. Ayrıca, Hristiyan ailelerin sığındığı Kutsal Aile Katolik Kilisesi de saldırıya uğradı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Tutumu

ABD’li yetkililerin gönderdiği bir elektronik postada, İsraillilerin Hristiyan kurumlarının taşınması gerektiği yönünde mesaj gönderdiği belirtildi. Ancak Hristiyan kurumun temsilcileri, birçok kişinin engelli ve yaşlı olması nedeniyle bu binalardaki insanları taşıyamadıklarını vurguladılar.

Papa Franciscus’un Tepkisi

Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına karşı tepki gösterdi. Papa Franciscus, Gazze’den gelen acı verici haberlere dikkat çekerek, silahsız sivillerin bombalandığını ve vurulduğunu söyledi. Papa, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını “terör” olarak nitelendirerek bu durumu kınadı.

Filistinli Rahip Mitri Raheb’in Açıklamaları

Filistinli rahip Mitri Raheb, Gazze’deki Hristiyan topluluğunun İsrail’in saldırıları nedeniyle yok olabileceğini düşündüğünü belirtti. Raheb, 75 günde Gazze’deki Hristiyan topluluğunun yüzde 3’ünün öldürüldüğünü ifade etti. Ayrıca Raheb, Noel Bayramı kutlamalarının Beytüllahim’de iptal edildiğini ve ABD’nin ateşkesi veto etmesinin utanç verici olduğunu söyledi.

Gazze’deki Hristiyan kurumlarının ve kiliselerin İsrail tarafından hedef alınması büyük bir endişe kaynağıdır. Bu olaylar uluslararası toplumun dikkatini çekmeli ve gereken önlemlerin alınmasını sağlamalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir