Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Kuzey Kore, Güney Kore Sınırına Duvarlar İnşa Ediyor

Kuzey Kore, Güney Kore Sınırına Duvarlar İnşa Ediyor

Haberler Z Haberler Z -
0

Uydu Görüntüleri İncelemesi

BBC’nin analiz ettiği uydu görüntüleri, Kuzey Kore’nin Güney Kore sınırına yakın birçok noktada duvar gibi görünen yapılar inşa ettiğini ortaya koydu.

İnşaat Detayları

Analiz edilen uydu görüntüleri, Kuzey Kore’nin kontrol ettiği askerden arındırılmış bölgedeki arazinin temizlendiğini ve sınırın 7 kilometrelik bölümüne ait yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerinde Kuzey Kore’nin duvar benzeri yapılar inşa ettiğini gösteriyor.

Uzman Değerlendirmeleri

Asan Politika Çalışmaları Enstitüsü’nden askeri ve savunma uzmanı Dr. Uk Yang, yapılan inşaatın ilk kez bir yeri diğerinden ayırmak amacıyla yapıldığını belirterek, Kuzey Kore’nin önceki tanksavar duvarlarından farklı olduğunu ifade etti.

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nin Asya ve Kore’den Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Prof. Victor Cha, askerden arındırılmış bölgede yapılan inşaatın ateşkesi ihlal edebileceğine dikkat çekti.

Kings College London’dan Avrupa ve Uluslararası Çalışmalar Bölüm Başkanı Dr. Ramon Paheco Pardo, Kuzey Kore’nin sınır bariyerleri inşa ederek Güney’den gelecek bir saldırıyı engellemekten ziyade, yeniden birleşme istemediği mesajını verdiğini belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir