Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Kuzey Kore Güney Kore’ye Çöp Balonu Göndermeye Devam Ediyor

Kuzey Kore Güney Kore’ye Çöp Balonu Göndermeye Devam Ediyor

Haberler Z Haberler Z -
0

Kuzey Kore Beşinci Kez Çöp Balonu Gönderdi

Kuzey Kore, mayıstan bu yana beşinci kez Güney Kore’ye çöp balonu gönderdi. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı (JCS) yaptığı yazılı açıklamada, çöple dolu yaklaşık 350 balonun 100’ünün başkent Seul ve Gyeonggi kentine indiği kaydedildi.

Gerilim Artıyor

Açıklamada, Kuzey’in girişimlerine mukabil **hoparlörlerle propaganda yayınları yapmaya hazır** olunduğu ve bu tür bir psikolojik savaşın uygulanmasının Kuzey Kore’nin eylemlerine bağlı olacağı uyarısında bulunuldu. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong, Güney’in propagandalarına karşı daha fazla çöple dolu balon gönderecekleri uyarısını yapmıştı.

Korelerarası Gerilim

Kuzey Kore, Güney’e 28 Mayıs’tan bu yana yaklaşık 2 bin çöp balonu gönderdi. Güney Kore ordusu ise “çöp balonu gerilimi” sürerken Pyongyang yönetiminin “propaganda yayınları için” sınıra hoparlör yerleştirmeye başladığını bildirmişti.

Kuzey Kore, Güney’i hedef almak için çöp, sigara izmaritleri ve dışkı gibi görünen şeyler içeren yaklaşık 1000 balonu serbest bırakmasının ardından sınır ötesi gerginlikler arttı. Bu durum, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol’un sınır ötesi gerilimleri azaltmayı amaçlayan 2018 anlaşmasını askıya almasına neden oldu. Karar, Güney’in canlı atış tatbikatlarına devam edebileceği ve sınır yakınında Kim karşıtı yayınları yeniden başlatabileceği anlamına geliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir