Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Pakistan Seçim Komisyonu, Eski Başbakan İmran Han’ın Milletvekili Adaylığını Reddetti

Pakistan Seçim Komisyonu, Eski Başbakan İmran Han’ın Milletvekili Adaylığını Reddetti

Haberler Z Haberler Z -
0

Hukuki Girişimler Devam Ediyor

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han, 3 yıllık mahkumiyet nedeniyle cezaevinde bulunurken milletvekili adaylığı başvurusu yapmıştı. Ancak, Seçim Komisyonu, Han’ın hakkındaki mahkumiyet kararı nedeniyle anayasal olarak milletvekili adayı olamayacağını açıkladı. Han’ın avukatı Azhar Siddique, bu kararı temyize götüreceklerini duyurdu.

Adalet İsteyenler Şeffaflık Talep Ediyor

Han’ın diğer avukatı Rai Muhammad Ali, Han’ın adaylık başvurusunun reddedilmesini Pakistan’a yapılmış bir haksızlık olarak değerlendirdi. Ali, “Biz şeffaf seçimler istiyoruz. Bu durumlar seçimden kaçmak için kasıtlı olarak yaratılıyor. Hepsi korkmuş durumda. Kaçmalarına izin vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Diğer Kabine Üyelerinin Başvuruları da Reddedildi

Seçim Komisyonu, Han’ın eski kabine üyelerinin de milletvekili adaylık başvurularını reddetti. Bu kararlar, Han’ın yolsuzluk davasıyla ilgili tutuklama kararının ardından yaşanan süreçleri kapsamaktadır.

İmran Han’ın Tutuklama Süreci

İmran Han, yargılandığı yolsuzluk davasında mahkemenin hakkında verdiği tutuklama kararının ardından 5 Ağustos’ta polislerce yakalanmış ve cezaevine gönderilmişti. Han hakkında verilen 3 yıl hapis cezası 29 Ağustos’ta ertelenerek kefaletle serbest bırakılmasına karar verilmişti. Ancak, hakim Abul Hasnat Zülkarneyn’in savcılığın talebiyle “devlet sırlarını ifşa etmekle” suçladığı Han’ın tutukluluk süresi uzatılmıştı.

Partisi Pakistan Adalet Hareketi’nin (PTI) yeni genel başkanı olan avukat Gohar Han, Han’ın hukuki girişimlerine destek olmayı sürdürdü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir