Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Slovaklar Avrupa Parlamentosu Seçimi İçin Sandık Başında

Slovaklar Avrupa Parlamentosu Seçimi İçin Sandık Başında

Haberler Z Haberler Z -
0

Slovakya’da Seçim Heyecanı

Slovakya’da, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için sandık başında heyecanlı bir gün yaşanıyor. Ülkede yaklaşık 5,5 milyonluk nüfusa sahip olan Slovakya’da 22 parti ve bir ittifak, AP için yarışıyor. Oy kullanma işlemi yerel saatle 07.00’de başladı ve 22.00’ye kadar devam edecek. Yaklaşık 4 milyon 360 bin seçmen, 15 milletvekilini belirlemek için oy kullanacak.

Fico’nun Gölgesinde Gerçekleşen Seçim

Seçimde, Başbakan Robert Fico’ya 15 Mayıs’ta düzenlenen silahlı saldırının etkisi de hissediliyor. Ukrayna’daki savaş, düzensiz göç ve hukuk reformları gibi konular da seçim gündeminde öne çıkıyor. Fico’nun Ukrayna politikaları ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban’a benzer açıklamalar yapması, AP’de benzer sağ görüşlü oluşumların kurulabileceği yorumlarına neden oluyor.

AB’de Seçim Maratonu

Avrupa Birliği ülkelerinde de seçim maratonu devam ediyor. Yaklaşık 400 milyon seçmen, Avrupa Parlamentosu’nda görev yapacak milletvekillerini seçmek için sandık başında. Hollanda’dan sonra gözler şimdi Çekya, Estonya ve İrlanda’da. Estonya’da seçmenler oylarını elektronik ortamda kullanacak. 21 ülkenin aynı anda sandığa gideceği en hareketli gün ise 9 Haziran olacak.

Rusya’dan Tepki

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Rusya’yı AP seçimlerine müdahale etmekle suçlamasına tepki gösterdi. Zaharova, “AP seçimleri kirli. Bazı ülkelerin demokratik olmadıkları ve yüksek standartları karşılamadıkları gerekçesiyle eleştirildiğini hatırlıyoruz” ifadelerini kullandı. AB’ye ilişkin çifte standartları eleştiren Zaharova, Türkiye’nin demokratik sürecini olumlu şekilde değerlendirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir