Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Tamil Nadu’da Fillere Yapay Zeka ile Gözetim

Tamil Nadu’da Fillere Yapay Zeka ile Gözetim

Haberler Z Haberler Z -
0

Filleri Koruma Çalışmaları Hız Kazanıyor

BBC’nin haberine göre, Tamil Nadu eyaletinde fillere yönelik koruma çalışmaları hız kazanıyor. Madukkarai kasabası yakınlarındaki raylarda trenlerin çarpması sonucu artan fillerin ölüm vakaları üzerine yetkililer harekete geçti.

Yapay Zeka Teknolojisi Devrede

Orman muhafaza ekipleri, kasabanın iki demir yolu hattı boyunca **yapay zeka teknolojisinden faydalanılan termal kameraları içeren 12 gözetleme kulesi** kurdu. Bu sayede rayların yakınlarında fil tespit edildiğinde çarpışmaları engellemek için trenleri yavaşlatmak ve filleri uzaklaştırmak gibi **önlemler** alındı.

İzleme ve Müdahale

4 personelin demir yolu hattının yakınındaki kontrol odasından kameraları sürekli izlediği belirtilirken, ekibin başındaki Ashish Rajput, kameraların demir yolu hatlarına yaklaşan insanları bile tespit edebilecek şekilde programlandığını ifade etti.

400 Fil Raylardan Uzaklaştırıldı

Uygulamanın yürürlüğe girmesinden bu yana demir yolu hatlarına yaklaşan **400 filin** raylardan uzaklaştırıldığı ve olası kazaların önlendiği bildirildi. Tamil Nadu’da fillere yönelik yapılan bu teknolojik müdahale, fillerin güvenliğini ve doğal yaşam alanlarını korumak adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir