Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Üç Batı Afrika ülkesi ECOWAS’tan çekilecek

Üç Batı Afrika ülkesi ECOWAS’tan çekilecek

Haberler Z Haberler Z -
0

Mali, Burkina Faso ve Nijer, ECOWAS’tan Ayrılacak

Mali, Burkina Faso ve Nijer, birlikte hazırladıkları bir bildiri ile Batı Afrika Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) üyeliğinden çekileceklerini açıkladı. Bu ülkeler, ECOWAS’ı “yabancı güçlerin etkisinde kalmak” ve “ilkelerine ihanet etmekle” suçladılar ve bu durumun kendileri için bir “tehdit” oluşturduğunu belirttiler. Ayrıca, ECOWAS’ın terörle mücadele konusunda yeterli yardımı sağlamadığı ve söz konusu ülkelerin bu konuda kendi adımlarını atmak istediklerinde “akıl almaz” ve “yasa dışı” yaptırımlarla karşılaştıklarını vurguladılar.

Mali, Burkina Faso ve Nijer Sahel Devletleri İttifakı Kurdu

Üç ülke, Eylül 2023’te “Sahel Devletleri İttifakı”nı (AES) kurmuştu. Bu ittifaka göre, bir ülkeye yapılan saldırı, diğer tüm ülkeleri de doğrudan etkileyecek ve tüm ülkeler saldırıya tek tek veya toplu olarak karşılık verebilecekler. Mali, G5 Sahel Görev Gücü’nden Mayıs 2022’de ayrıldı ve Burkina Faso ile Nijer de Kasım 2023’te ayrılmıştı.

Liptako-Gourma Bölgesi Terör Tehdidi Altında

Mali, Burkina Faso ve Nijer ülkeleri, ortak paylaştıkları Liptako-Gourma bölgesinde bulunuyor. Bu bölge, Almanya’nın yüzölçümünden bile daha büyük bir alanı kaplayan ve yaklaşık 7 milyon kişinin yaşadığı bir bölgedir. 2015 yılından bu yana, El Kaide ve DEAŞ bağlantılı terör grupları tarafından saldırılara maruz kalan bölge, büyük bir güvenlik tehdidi altındadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir