Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. UNESCO Genel Direktörü, AA Kameramanının Ölümüyle İlgili Şeffaf Soruşturma Çağrısı Yaptı

UNESCO Genel Direktörü, AA Kameramanının Ölümüyle İlgili Şeffaf Soruşturma Çağrısı Yaptı

Haberler Z Haberler Z -
0

UNESCO, Gazze’deki Saldırılarda Hayatını Kaybeden AA Kameramanı İçin Açıklama Yaptı

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, AA kameramanı Muntasır es-Savvaf’ın hayatını kaybetmesiyle ilgili tam ve şeffaf bir soruşturma yapılması çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Direktörü Audrey Azoulay, Anadolu Ajansı (AA) kameramanı Muntasır es-Savvaf’ın İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında hayatını kaybetmesiyle ilgili “tam ve şeffaf bir soruşturma yapılması” çağrısında bulundu. UNESCO, tarafından yapılan yazılı açıklamada, 1 Aralık’ta görev yaparken hava saldırısında hayatını kaybeden Muntasır es-Savvaf’ın hatırlatıldı ve UNESCO’nun gazetecilerin güvenliğini teşvik etmek için BM Gazetecilerin Güvenliği Eylem PlanIı’nı uygulama çerçevesinde çalıştığı belirtildi.

UNESCO Genel Direktörü, Gazetecilerin Korunması Konusunda Uluslararası Hukuku Hatırlattı

Azoulay, gazetecilerin de korunmasının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2222/2015 sayılı kararı dahil uluslararası hukuktan kaynaklanan bir yükümlülük olduğunu hatırlattı. Es-Savvaf’ın ölümüne “esef duyduğunu” ifade eden Azoulay, AA kameramanının ölümünün koşullarının tam ve şeffaf bir şekilde ortaya çıkarılması için soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

Gazze’deki Basın Mensubu Ölümleri

Gazze’deki hükümete bağlı Medya Ofisi, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden basın mensubu sayısının 89 olduğunu bildirmişti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir