Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Bakan Tekin, OECD PISA 2022 Türkiye Sonuçlarını Değerlendirdi

Bakan Tekin, OECD PISA 2022 Türkiye Sonuçlarını Değerlendirdi

Haberler Z Haberler Z -
0

Güçlü Bireylerin Yetişmesi İçin Çalıştıklarını Söyledi

Bakan Tekin, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından uygulanan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2022 Türkiye sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin Cumhuriyetin 100. yılında daha güçlü ve müreffeh bir ülke hedefi doğrultusunda çalıştıklarını belirten Tekin, gece gündüz demeden Türkiye’nin medeniyet değerlerini benimseyen güçlü bireylerin yetişmesi için mücadele ettiklerini ifade etti. Ayrıca daha önce hayata geçirdikleri projelerin meyvelerini bugün aldıklarını dile getirdi.

Türkiye’nin İlerleme Gösterdiği Alanda Sıralaması Arttı

Tekin, Türkiye’nin PISA araştırmasına ilk olarak 2003 yılında katıldığını ve o tarihteki sıralamalarını hatırlattı. Matematik, fen ve okuma becerileri alanlarında Türkiye’nin sırasının OECD üyesi ülkeler arasında 28 olduğunu belirtti. PISA 2022 uygulamasında Türkiye’nin matematik alanında 453, fen alanında 476 ve okuma becerileri alanında ortalama 456 puan elde ettiğini açıkladı. Tekin, Türkiye’nin matematik ve fen alanlarında ortalama puan değişimlerinin OECD’ye göre daha iyi durumda olduğunu vurguladı. Ayrıca Türkiye’nin sıralamasının 2018’e göre yükseldiğini söyledi.

PISA Sonuçlarına Göre Türkiye’nin İyileşme Gösterdiği Alanlar

PISA 2022 raporunda Türkiye’nin matematik ve fen alanlarında istikrarlı bir şekilde performansını artırdığı görüldü. Okuma becerilerinde ise önemli bir değişiklik olmadığı belirtildi. Tekin, Türkiye’nin matematik alanında dezavantajlı ve avantajlı öğrencilerin performanslarının arttığını ifade etti. Bu süreçte sosyoekonomik farklılıkların değişmediğini ancak matematik alanında başarının arttığını söyledi.

Okuma Becerileri Alanında Önlemler Alındı

Bakan Tekin, okuma becerileri alanında performansı artırmak için bir dizi önlem aldıklarını belirtti. Öğrencilerin ana dil becerilerinin geliştirilmesi için çalışmalar yapıldığını ve açık uçlu sınavların tercih edildiğini söyledi. Ayrıca dijital bağımlılıkla mücadele kapsamında cep telefonlarının okula getirilmemesi ve açık liselere geçişin zorlaştırılması gibi önlemler alındığını vurguladı. Tekin, okulda cep telefonu kullanımının yasaklandığı ülkelerde öğrenci dikkatinin daha az dağıldığının raporda belirtildiğini aktardı.

Türkiye’nin İyileşme Süreci Devam Ediyor

Bakan Tekin, PISA 2022 sonuçlarının Türkiye’nin son 10 yılda gösterdiği ilerlemeyi açıkça gösterdiğini söyledi. Matematik, fen ve okuma becerileri alanlarında Türkiye’nin sıralamasını yükselttiğini ve tüm ülkeler ortalamasının üstünde yer aldığını vurguladı. Ayrıca raporda Türkiye’nin fiziksel altyapı, dijital kaynaklar ve eğitim materyallerinin kalitesinin OECD ülkelerine göre daha iyi olduğunun belirtildiğini söyledi.

Geleceğe Yönelik Çalışmalar Devam Edecek

Bakan Tekin, Türkiye’nin eğitimde elde ettiği başarıları yeterli bulmadıklarını ve sürekli ilerlemek için çalışacaklarını ifade etti. Eğitimin sürekli bir gelişme gerektirdiğini ve daha iyisini kurgulamak için çaba harcadıklarını söyledi. Sonuç olarak, öğretmenler ve eğitim yöneticilerinin emeğine teşekkür etti ve daha iyi bir eğitim sistemi için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Kaynak: Haber Ajansı Adı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir