Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yayımlandı

Haberler Z Haberler Z -
0

Eğitim Kurumlarının Adları Artık Bakanlık Tarafından Verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, “Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği”nde yapılan değişiklikleri Resmi Gazete‘de yayımladı. Yapılan değişiklikle, uygulamada birlik sağlamak amacıyla tüm eğitim kurumlarının adlarının Bakanlıkça verilmesi yönünde bir düzenleme getirildi.

Ad Verme Komisyonları Kurulacak

Değişiklikle birlikte, eğitim kurumlarına ad verme sürecinde valiliklerin uygun görüşü ve teklifi üzerine Milli Eğitim Bakanlığınca ad verilecektir. Bu süreçte valilik teklifinde, il milli eğitim müdürlüklerinde kurulacak “ad verme komisyonu” gerekçeli kararı ve karara esas belgelerle birlikte yer alacaktır.

Kurullarda Kimler Yer Alacak?

İl milli eğitim müdürlüklerinde kurulacak ad verme komisyonlarında, il milli eğitim müdürü veya görevlendireceği il milli eğitim müdür yardımcısı başkanlık edecek. Komisyonda ayrıca il milli eğitim müdür yardımcısı, eğitim müfettişi, ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri ve okul müdürleri yer alacaktır.

Okul Açma ve Kapatma İşlemleri Daha Esnek Hale Getirildi

Yapılan değişiklikle, okul açma ve kapatma işlemleri için belirlenen sınırlamalar kaldırılarak yıl boyunca devam eden taleplere daha hızlı yanıt verilebilecektir. Ayrıca, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin eğitime erişimlerinin artırılması hedeflenmektedir.

Hayırseverlerin Adları Kurumlara Verilebilecek

Değişiklikle, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında hayırseverlerin yaptırdığı atölye veya laboratuvarlara kişilerin isimleri verilebilecek. Ancak kurum adlarında mesleki ünvan veya askeri rütbe bulunmayacak. Ayrıca, kültürel mirasın tanıtılması için müzelerin de bulunması öngörülmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir