Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Milli Eğitim Bakanlığı, Okullarda “Adabımuaşeret” Dersini Müfredata Ekledi

Milli Eğitim Bakanlığı, Okullarda “Adabımuaşeret” Dersini Müfredata Ekledi

Haberler Z Haberler Z -
0

MEB, “Adabımuaşeret” Dersini Okullarda Uygulanacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin görgü kurallarını ve nezaketi öğrenmelerini sağlamak amacıyla “adabımuaşeret” dersini müfredata ekledi. Liselerde “adabımuaşeret” adıyla, ortaokullarda ise “görgü kuralları ve nezaket” adıyla okutulacak olan ders, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onayını aldı.

Müfredat İki Düzeyde 72 Saatlik Programı İçeriyor

Ders, iki düzeyde toplamda 72 saatlik bir öğretim programına sahip olacak. Ortaokul düzeyinde, öğrencilerin görgü kurallarını ve nezaketi aile içinde, okulda, toplumda ve kişiler arası ilişkilerde uygulamaları amaçlanırken, lise düzeyinde ise öğrencilerin adabımuaşerete uygun davranışları öğrenmeleri hedefleniyor.

Temel Kazanımlar Drama ve Tartışmalarla Zenginleştirilecek

Adabımuaşeret dersinde teorik bilgilerin öğretimi yerine öğrencilerin aktif bir şekilde katılım sağlayabilecekleri drama, gözlem ve tartışma gibi etkinliklere ağırlık verilecek. Bu sayede öğrencilerin geçmişten günümüze görgü, nezaket ve zarafeti içselleştirmeleri ve kalıcı bir şekilde öğrenmelerine olanak sağlanacak.

Liselerde 7 Üniteden Oluşan Müfredat Uygulanacak

Liselerdeki “adabımuaşeret” dersi müfredatı, 7 farklı üniteden oluşacak. Bu üniteler arasında kültürün etkisi, kişisel tutum ve adabımuaşeret, aile içinde adabımuaşeret, toplumda adabımuaşeret, iletişimde teknoloji ve sosyal medya kullanımında adabımuaşeret, çevrenin korunmasında adabımuaşeret ve iş ve meslek hayatında adabımuaşeret yer alacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, adabımuaşeret dersinin öğrencilere milli ve manevi değerleri özümsemeleri ve toplumsal huzuru sağlamaları için kuralları hayata geçirmeyi amaçladığını belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir