Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği ve Sınavlar Yönergesi Hakkında Açıklamalar Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği ve Sınavlar Yönergesi Hakkında Açıklamalar Yapıldı

Haberler Z Haberler Z -
0

Öğrenci Sınavları ve Değerlendirme Sürecinde Yapılacak Uygulamalar Açıklandı

Kılavuzda Detaylı Bilgilere Yer Verildi

9 Eylül 2023 tarihinde yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği ve Milli Eğitim Bakanlığı Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar Yönergesi’ne ilişkin uygulama detayları açıklandı. Bu kılavuzda, ülke, il, ilçe ve okul genelinde yapılacak sınavlar, yazılı sınav usul ve esasları, soru türleri, mazeret sınavları, dinleme ve konuşma sınavları, geri bildirim ve analiz süreçleri gibi birçok konuya yer verildi.

Yazılı Sınavların Süresi ve Sınava Giriş Kuralları

Yazılı sınavların süresi bir ders saati ile sınırlı olacak ancak mücbir sebeplerle bir ders saati 40 dakikadan az olan okullarda sınav süresi 40 dakika olarak uygulanacak. Bir öğrenci bir günde en fazla iki sınava girebilecek ve zorunlu hallerde bir sınav daha yapılabilecek. Sınav tarihlerinde okullarda diğer etkinliklerden kaçınılacak.

Ülke Geneli Ortak Yazılı Sınavlar

Ülke geneli ortak yazılı sınavların hangi sınıf düzeyinde ve hangi derslerden yapılacağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenecek ve kamuoyuna duyurulacak. Bu duyuruda sınavların tarihi, şekli, soru sayısı ve derslere ilişkin konu soru dağılımı yer alacak. Ülke geneli ortak yazılı sınavların yapıldığı tarihlerde okullarda başka sınav yapılamayacak.

İl ve İlçe Geneli Ortak Yazılı Sınavlar

İl geneli ortak yazılı sınavların hangi sınıf düzeyinde ve hangi derslerden yapılacağı ilçe milli eğitim müdürleri kurulunda karara bağlanacak. İlçe geneli ortak yazılı sınavlar ise ilçe milli eğitim müdürlüğünce belirlenecek. Ülke, il ve ilçe gen

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir