Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ortaokul Öğrencilerine Yeni Kurslar

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ortaokul Öğrencilerine Yeni Kurslar

Haberler Z Haberler Z -
0

Ortaokul Öğrencileri İçin Mesleki Beceri Geliştirme Programı Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul öğrencilerinin temel meslek becerilerini keşfetmeleri için yeni bir adım atıyor. Bu yaz tatili boyunca, “zanaat atölyeleri” adı altında kurslar düzenlenecek ve meslek liselerine erken yaşta kapılar açılacak.

Pilot Uygulama 10 İlde Başlatılacak

İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum, Konya, Mersin, Rize, Samsun, Sivas ve Şanlıurfa olmak üzere 10 ilde 196 okulda başlayacak pilot uygulama, ilerleyen dönemlerde ülke geneline yaygınlaştırılacak. Öğrenciler, 7. sınıftan itibaren meslek liselerinde ücretsiz olarak bu programlara katılabilecekler.

Program Detayları ve Hedefler

Beceri Geliştirme Programı ile öğrencilerin temel becerilerinin erken yaşta geliştirilmesi, mesleki başarılarının artırılması, geniş kariyer seçeneklerine sahip olmaları ve iş hayatına uyum sağlamaları hedefleniyor. Program, öğrencilere erken dönemde temel mesleki becerileri keşfetme fırsatı sunacak. Programa lise öğrencileri de ilerleyen zamanda başvurabilecekler.

Kurslar ve Kapsamları

55 farklı kurs programı arasından seçim yapacak öğrenciler, yiyecek-içecek hizmetleri, bilişim, el sanatları, elektrik-elektronik, metal, gıda teknolojileri, mobilya ve iç mekan tasarımı, grafik ve fotoğraf, tarım ve radyo-televizyon gibi alanlarda becerilerini geliştirebilecekler.

Kurslar, öğrencilere çeşitli alanlarda pratik beceriler kazandıracak ve modül başarı belgeleri ile ödüllendirilecekler. Programın başarılı bir şekilde uygulanmasının ardından yeni kurslar da sisteme dahil edilecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir