Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Türk Çocuklarından İlham Alan Çanakkale Dijital Sanat Sergisi

Türk Çocuklarından İlham Alan Çanakkale Dijital Sanat Sergisi

Haberler Z Haberler Z -
0

Türk Eğitim Ataşelikleri Çocuklara Çanakkale Zaferi’ni Sanatla Anlatıyor

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’nın Amerika Eğitim Müşavirliği ve eyaletlerdeki Eğitim Ataşelikleri, Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin 109. yılında genç nesillere ulaşmayı hedefliyor. Bu amaçla “Çanakkale Dijital Sanat Sergisi” düzenleniyor.

Çocuklar, 18 Başlıkta Çanakkale Destanı’nı Dijital Sanatla Yeniden Yorumluyor

Çeşitli eyaletlerden gelen Türk çocukları, çevrim içi platformlar ve yapay zeka teknolojilerini kullanarak oluşturdukları görsellerle sergiye katılıyor. “18 Mart’ta, 18 Başlıkta Çanakkale Destanı” temasıyla düzenlenen etkinlik, 5 ila 18 yaş aralığındaki çocuklara hitap ediyor. Bu sayede ABD’de yaşayan Türk çocukları, tarihlerini sanat aracılığıyla keşfetme ve ifade etme şansı buluyor.

Çocukların Dijital Sanat Eserleri Çanakkale Savaşı’nı Yeniden Anlatıyor

Sergi, katılımcı çocukların yanı sıra dijital ortamda sergiyi ziyaret eden diğer çocuklara da Çanakkale Savaşı’nın önemli anlarını yapay zeka destekli dijital görsellerle yeniden yorumlama imkanı sunuyor. Atatürk’ün Conkbayırı savunmasından Seyit Onbaşı’ya, Anzak Askerleriyle İnsanlık Köprüsü Kurulmasından Nusret Mayın Gemisi’ne kadar 18 farklı başlıkta kahramanlık hikayeleri üzerinden eserler kabul ediliyor. Sergilenen dijital eserler 18martdestani.com sitesinde görülebilir.

Şu ana kadar devam eden yarışmada, siteye 100’e yakın görsel yüklenmiş durumda.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir