Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Türk Eğitim-Sen, Sözleşmeli Öğretmen İstihdamında Yapılan Yönetmelik Değişikliğine Dava Açtı

Türk Eğitim-Sen, Sözleşmeli Öğretmen İstihdamında Yapılan Yönetmelik Değişikliğine Dava Açtı

Haberler Z Haberler Z -
0

Türk Eğitim-Sen, Danıştayda Yönetmelik Değişikliğinin İptali İçin Dava Açtı

Türk Eğitim-Sen, sözleşmeli öğretmen istihdamında yapılan yeni düzenlemeye ilişkin olarak Yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay’a dava açtı. Sendika, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren sözlü sınav uygulamasına karşı çıkıyor.

Sendika, Sözlü Sınav Sistemini Eleştiriyor

Türk Eğitim-Sen’in yaptığı yazılı açıklamada, Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile getirilen “Sözlü sınav başarı puanı, KPSS puanının yüzde 50’si ile sözlü sınavdan alınan puanın yüzde 50’si alınarak belirlenir” hükmüne karşı çıkıldığı belirtildi. Sendika, sözlü sınavın objektif olmayan, suistimale açık bir sistem olduğunu vurgulayarak dava açtığını duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı Tekin’in Açıklamaları

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, AKP grup toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, öğretmen atamalarında mülakatın kaldırılmasıyla ilgili herhangi bir planlarının olmadığını belirtti. Tekin, mevcut yasal düzenlemeye göre işlem yapacaklarını ve yeni yönetmeliklerin gereğine göre süreci işleteceklerini ifade etti. Bakan ayrıca mülakatın tamamen kaldırılmasının şu an için gündemlerinde olmadığını vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir