Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. YÖK: Türk Üniversiteleri Yeşil Üniversite Endeksi’nde Uluslararası Başarı Gösterdi

YÖK: Türk Üniversiteleri Yeşil Üniversite Endeksi’nde Uluslararası Başarı Gösterdi

Haberler Z Haberler Z -
0

YÖK, Yeşil Üniversite Endeksi 2023 Verilerini Değerlendirdi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Yeşil Üniversite Endeksi Platformu (UI GreenMetric) 2023 verilerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Her yıl sürdürülebilirlik performansını değerlendiren platformun, Türk üniversitelerinin uluslararası düzeydeki başarılarını ortaya koyduğu belirtildi.

Yeşil Üniversite Endeksi Hakkında Bilgiler

2010 yılında kurulan Yeşil Üniversite Endeksi, dünya genelinde saygın üniversitelerin yer aldığı uluslararası sıralamalarda yer almayı hedefleyen, sürdürülebilirliğe vurgu yapan bir platformdur. Her yıl altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atıklar, su kaynakları, ulaşım ve eğitim-araştırma gibi alanlarda üniversiteleri değerlendirip sıralar.

Türk Üniversitelerinin Başarısı

İstanbul Teknik Üniversitesi, dünya yeşil üniversiteler sıralamasında 46. sırada yer alırken, YÖK’ün “İklim Dostu Kampüs” projelerini teşvik ettiği üniversitelerin, sürdürülebilir, enerji verimli ve çevre dostu kampüsleriyle öne çıktığı ifade edildi.

Sürdürülebilirlik Çalışmaları

YÖK açıklamasında, Türk üniversitelerinin “Sürdürülebilir Yeşil Kampüs” projeleri kapsamında çevre temalı altyapı çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi. Orman yönetimi, su kaynakları yönetimi gibi çalışmalarla sürdürülebilirlik hedefleyen üniversiteler, kampüslerde çeşitli uygulamalar gerçekleştiriyor.

Yeşil Üniversite Endeksi 2023 Verileri

2023 yılında 84 ülkeden 1183 üniversitenin yer aldığı Yeşil Üniversite Endeksi’nde Türk üniversiteleri de başarılı bir performans sergiledi. İlk 100’de 6 Türk üniversitesi yer alırken, toplamda 96 Türk üniversitesi sıralamada kendine yer buldu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir