Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. YÖKAK’ın Uluslararası Kurumsal Akreditasyon Programı (UKAP) Yurt Dışında Uygulanacak

YÖKAK’ın Uluslararası Kurumsal Akreditasyon Programı (UKAP) Yurt Dışında Uygulanacak

Haberler Z Haberler Z -
0

YÖKAK’ın UKAP Programı Yurt Dışında Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Sağlayacak

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖKAK), Uluslararası Kurumsal Akreditasyon Programı (UKAP) ile yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarında kalite güvencesinin değerlendirilmesi ve akreditasyonun sağlanması için çalışmalarını tamamladı.

UKAP’ın Değerlendirme Süreci ve Özellikleri

UKAP, Türkiye’de 73 üniversitede uygulanan akreditasyon modelinin yurt dışında kullanılmasını sağlayacak. Program, “yönetişim ve kalite”, “eğitim ve öğretim”, “araştırma ve geliştirme” ile “toplumsal katkı” başlıkları altında toplam 14 ölçüt ve 46 alt ölçütten oluşan bir değerlendirme sistemi sunuyor.

YÖKAK Başkanı’ndan Açıklamalar

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, UKAP’ın hızla değişen yükseköğretim ortamında kalite güvence sistemlerinin sürdürülebilirliği ve rekabet avantajını koruma konusunda yol gösterecek önemli bir akreditasyon uygulaması olduğunu belirtti. UKAP’ın Avrupa Yükseköğretimde Kalite Ajansları Birliği ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvencesi Tescil Kuruluşu tarafından tanınması sürecinin sonbaharda tamamlanması planlanıyor.

Gelecek Hedefler ve Program Uygulamaları

YÖKAK, 2028’e kadar Türkiye’de yüzde 90’ın üzerindeki yükseköğretim kurumlarını akredite etmeyi hedefliyor. UKAP kapsamındaki ilk saha uygulamalarının bu yılın son çeyreğinde başlaması planlanıyor. YÖKAK, elde edilen saha tecrübesini daha geniş bir coğrafyaya yayarak kalite güvencesinin artırılmasını amaçlıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir