Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. YÖK’ten Uluslararası Öğrenciler ve Yükseköğretim Kurumları Hakkında Açıklama

YÖK’ten Uluslararası Öğrenciler ve Yükseköğretim Kurumları Hakkında Açıklama

Haberler Z Haberler Z -
0

YÖK tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’deki uluslararası öğrencileri ve yükseköğretim kurumlarını haksız yere suçlayan bazı ifade ve paylaşımların üzerine açıklama yapılmasının gerekliliği vurgulandı.

Uluslararası Öğrencilerin Tercih Etme Nedenleri

Açıklamada, Türkiye’nin eğitim kalitesi, güvenli yaşam ve çok kültürlü yaşam geleneği gibi birçok olumlu niteliğiyle uluslararası öğrenciler tarafından dünyada en çok tercih edilen ilk 10 ülke arasına girdiği belirtildi. Türkiye’nin yükseköğretimde küresel bir eğitim merkezi haline geldiği ifade edildi.

Uluslararası Öğrencilerin Hakları

Dünyada uluslararası öğrenci adaylarının başvurdukları ülkelerin kanunlarına göre kayıt ve kabul işlemlerine tabi olduğu aktarılan açıklamada, Türkiye’de uluslararası öğrenci adaylarının da yükseköğretim kurumlarının mevzuatına göre öğrencilik hakkı elde ettiği vurgulandı. Ayrıca, Türk vatandaşı öğrencilerin hak kaybına uğratılmadığı belirtildi.

Uluslararası Öğrencilerin Katkıları

Açıklamada, Türkiye’deki uluslararası öğrencilerin büyük çoğunluğunun eğitimlerini kendi imkanlarıyla sürdürdüğü ve ülkelerine dönerek Türkiye’nin gönüllü elçileri olduğu vurgulandı. Üniversitelerin uluslararası öğrenci ve bilim insanı hareketliliğinin desteklenmesinin önemine dikkat çekildi.

“Üniversitelerimizin uluslararası öğrenci ve bilim insanı hareketliliği için cazibe merkezi haline gelmesini engelleyecek her türlü mesnetsiz söz, fiil ve paylaşımlardan kaçınmak hepimiz için ciddi bir sorumluluktur.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir