Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. AB-Mısır Yatırım Konferansı’nda Von der Leyen’den Önemli Açıklamalar

AB-Mısır Yatırım Konferansı’nda Von der Leyen’den Önemli Açıklamalar

Haberler Z Haberler Z -
0

AB ve Mısır Arasındaki Yeni Dostluk Dönemi

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Mısır’da düzenlenen AB-Mısır Yatırım Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, iki taraf arasındaki yakın ilişkinin meyvelerini topladıklarını belirtti. Von der Leyen, Mısır ile mart ayında imzalanan yeni Stratejik ve Kapsamlı Ortaklık anlaşmasına vurgu yaparak, Avrupa’nın Mısır’ın en büyük ticaret ortağı ve yatırımcısı olduğunu ifade etti.

Yeni Yatırım ve İş Birliği Vaatleri

Von der Leyen, Avrupa’nın Mısır’a doğrudan yabancı yatırımların yüzde 40’ını yaptığını ve bugün Kahire’de binlerce şirket temsilcisinin yeni iş fırsatları araştırmak için bulunduğunu belirtti. AB Başkanı, Mısır’ın istikrarının bölge için hayati öneme sahip olduğunu vurgulayarak, 7,4 milyar Euro tutarındaki finansman ve yatırım paketinin ilk 1 milyar avroluk kısmı için imza atıldığını açıkladı.

Temiz Enerji ve Genç İşgücüne Yatırım

Von der Leyen, Mısır’ın temiz enerji alanındaki hedeflerine destek olacaklarını belirterek, 1,8 milyar Euro değerinde yeni Avrupa yatırımlarını harekete geçirmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Ayrıca, Mısırlı gençlere temiz teknoloji ve dijital eğitim sağlayacak 25 milyon avro değerindeki proje için de imzalar atıldığını duyurdu.

Özel Sektör ve Kamu İş Birliği

Von der Leyen, yeni ortaklıklarını önemli kamu yatırımlarıyla desteklediklerini ancak gerçek farkın özel sektörün bu alana adım atmasıyla olacağını belirtti. Konferansta, Avrupalı şirketlerin Mısırlı ortaklarıyla 40 milyar Euro’yu aşan yeni anlaşmalar imzaladığını ve başarılı bir iş birliği hedeflediklerini vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir