Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. ABD Merkez Bankası Şahin Para Politikasının Sonuna Yaklaşıyor

ABD Merkez Bankası Şahin Para Politikasının Sonuna Yaklaşıyor

Haberler Z Haberler Z -
0

ABD İş Gücü Piyasasında Yavaşlama Belirtileri

ABD’de açık iş sayısı ve özel sektör istihdamı extrabet verileri, iş gücü piyasasında yavaşlama olduğunu gösteriyor. Ancak, işsizlik maaşı başvuruları verileri karışık sinyaller veriyor.

Fed’in Para Politikasına İlişkin Beklentiler

Analistler, Fed’in para politikasıyla ilgili extrabet giriş daha fazla ipucu için tarım dışı istihdam verilerini bekliyor. Önümüzdeki iki toplantıda da Fed’in faizleri sabit bırakacağı kesin gibi görünüyor. Bununla birlikte, gelecek yıl mart ayında politika faizinde indirimlere başlaması ihtimali yüzde 60 olarak öngörülüyor.

Altın ve Yapay Zeka Şirketlerinde Artış

Altının ons fiyatı rekor seviyeden sonra yatay seyirde devam ediyor. Ayrıca, Google’ın ana kuruluşu Alphabet’in hisseleri, gelişmiş yapay zeka modeli “Gemini”nin tanıtılmasıyla yüzde 5’in üzerinde artış kaydetti. AMD’nin hisseleri de yapay zeka çipi kullanacak şirketlerin açıklamalarının ardından yüzde 9’un üzerinde değer kazandı.

Avrupa ve Asya Piyasalarında Seyir

Avrupa piyasalarında enflasyon verileri takip ediliyor. Almanya’da sanayi üretimi beklentilerin altında kaldı. Asya piyasalarında ise Japonya hariç pozitif bir seyir izleniyor. Japonya ekonomisi üçüncü çeyrekte beklenenden fazla daraldı. Bu durum Japon yeninin güçlenmesine ve ülke pay piyasalarında satış baskısına neden oldu.

Borsa İstanbul’da Dalgalı Seyir Devam Ediyor

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yüzde 1,58 değer kazancıyla günü tamamladı. Dolar/TL ise yatay seyretti. TCMB’nin rezervleri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Yurt dışında yerleşik kişiler son 5 haftada hisse senedi alımı gerçekleştirdi.

Gündemdeki Veriler

Yurt içinde veri gündemi sakin. Yurt dışında ise Almanya’da enflasyon, ABD’de istihdam raporu ve Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi takip edilecek. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.000 ve 8.100 seviyeleri direnç, 7.900 ve 7.800 puan destek konumunda.

İlgili Yazılar