Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısına Pazartesi Günü Başlanacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısına Pazartesi Günü Başlanacak

Haberler Z Haberler Z -
0

Ekonomik, sosyal ve toplumsal yönü itibarıyla büyük öneme sahip

Asgari ücret, ekonomik, sosyal ve toplumsal açıdan büyük bir öneme sahiptir. Asgari ücretin belirlenmesi için oluşturulan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, pazartesi günü ilk toplantısını yapacak.

Görüşmeler Aralık Ayı Boyunca Devam Edecek

15 üyeden oluşan komisyon, ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirecek. Toplantıda yol haritası belirlenecek ve görüşmeler aralık ayı boyunca devam edecek. İkinci toplantı işçi tarafını temsil eden Türk-İş’te, üçüncü toplantı ise işveren tarafı olan TİSK’in ev sahipliğinde yapılacak.

Yeni Yılda Geçerli Olacak Asgari Ücret Açıklanacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararları oy çokluğuyla alınacak ve son toplantıda yeni yılda geçerli olacak asgari ücret açıklanacak. Asgari ücret belirlenirken, enflasyon, geçinme endeksleri ve genel ücretler seviyesi gibi faktörler dikkate alınacak. Yapılacak zam, diğer ücretler üzerinde de etkili olacak.

Verilerin Paylaşılacağı Bir Toplantı Olacak

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, asgari ücrete ilişkin yaptığı değerlendirmede, toplantının genellikle bir çalışma takvimi belirlemek için yapıldığını ve tarafların geçinme endeksleri, ekonomik sosyal durum ve ücretlerin genel seviyesi gibi verileri paylaşacağını belirtti. Rakamların sonraki toplantılarda dile getirilme ihtimalinin değerlendirildiği ifade edildi.

İlgili Yazılar