Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. BAİB, Yeni Yıla İyi Bir Başlangıç Yaptı

BAİB, Yeni Yıla İyi Bir Başlangıç Yaptı

Haberler Z Haberler Z -
0

Ocak Ayında İhracatta Artış

BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, yapılan yazılı açıklamada, bölge ihracatçılarının yeni yıla iyi bir başlangıç yaptığını belirtti. Yurt dışına satışlarda geçen yılın ocak ayına göre bu yıl yüzde 2’lik bir artış olduğunu açıklayan Çavuşoğlu, yılın ilk ayında 217 milyon 933 bin 694 dolarlık ihracata imza atıldığını bildirdi.

Yaş Meyve ve Sebze Sektörü Liderliği

Çavuşoğlu, yaş meyve ve sebzenin bölgenin lokomotif sektörü olduğunu vurgulayarak, en fazla ihracatın bu sektörde gerçekleştiğini kaydetti. Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,80’lik bir artış yakalanan yaş meyve ve sebzede, 82 milyon 957 bin dolarlık yurt dışı satışı yapıldığını belirtti.

Diğer Sektörlerdeki İhracat Durumu

Çavuşoğlu, maden ve metaller sektörünün yüzde 33,35’lik bir artışla yaş meyve ve sebzenin ardından ikinci sırada yer aldığını ifade etti. Maden ve metaller sektöründe 43 milyon 896 bin dolarlık ihracat gerçekleştiğini söyleyen Çavuşoğlu, üçüncü sıradaki ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörünün yüzde 25,16 artışla 24 milyon 339 bin dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirtti. Dördüncü sıradaki kimya sektörü ise 17 milyon 692 bin dolarlık ihracat yaptı.

Rekor Artış ile Çin’e İhracat

Çin’e yapılan ihracatta rekor bir artış yaşandığını belirten Çavuşoğlu, ocak ayında en fazla ihracatın 23 milyon 798 bin dolarla Çin’e gerçekleştiğini bildirdi. Çin’e olan ihracatın geçen yıla göre yüzde 50,90 oranında arttığına dikkat çekti. İkinci sırada ise yüzde 3,45 artışla 15 milyon 615 bin dolarlık ihracat gerçekleşen Almanya yer aldı. Almanya’yı 14 milyon 983 bin dolarla Rusya, 12 milyon 216 bin dolarla Ukrayna ve 10 milyon 855 bin dolar ihracatla Romanya takip etti.

Çevre Ülkelerdeki İstikrarsızlığa Rağmen İhracat Artıyor

Çavuşoğlu, Türkiye’nin çevre ülkelerindeki savaşlar ve siyasi istikrarsızlıklara rağmen ihracatının artıyor olmasının son derece önemli olduğunu vurguladı. İhracatın artırılması amacıyla önemli çalışmalar yapıldığını belirten Çavuşoğlu, farklı sektörler için farklı ülkelere sektörel ticari heyet ziyaretleri düzenlendiğini ve yurt dışı fuarlara katılarak ithalatçı firmaları ziyaret ettiklerini söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir