Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bakan Bolat: Türkiye Ekonomisi 15 Çeyrektir Kesintisiz Büyüme Performansını Sürdürüyor

Bakan Bolat: Türkiye Ekonomisi 15 Çeyrektir Kesintisiz Büyüme Performansını Sürdürüyor

Haberler Z Haberler Z -
0

Bakan Bolat, TÜİK Verilerini Değerlendirdi

Bakan Bolat, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) açıklanan yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme verilerini değerlendirdi. Türkiye ekonomisinin söz konusu dönemde yıllık yüzde 5,7 büyüdüğünü vurguladı.

İhracatın ve İthalatın Etkisi

Bakan Bolat, mal ve hizmet ihracatının yıllık bazda yüzde 4 artarak büyümeye 0,9 puan katkı verdiğine işaret etti. İthalattaki düşüşün de etkisiyle yüzde 5,7 büyümeye dış ticaretin katkısı 1,6 puan seviyesinde gerçekleşti. Türkiye, AB ve G-20 ülkelerine kıyasla en hızlı büyüyen ekonomi konumunda.

Makine Teçhizat Yatırımları Güçlü Seyrini Korudu

Bakan Bolat, nominal GSYH’nin ilk çeyrekte 1 trilyon 158 milyar dolara ulaşarak rekorunu yenilediğini belirtti. Makine teçhizat yatırımlarının yüzde 11,9’luk yükselişle güçlü seyrini koruduğunu ve artış serisini 18. çeyreğe taşıdığını açıkladı.

Olumlu Sonuçlar ve Beklentiler

Bakan Bolat, büyümeye ilişkin verilerin üretim, istihdam, yatırım ve ihracat öncelikleri çerçevesinde oluşturulan programın olumlu sonuçlarını gösterdiğini vurgulayarak, “Net ihracatın büyümeye pozitif katkısı bekleniyor. Bu dengelenmeyle daha kaliteli bir büyüme patikasında ilerlenmekte ve makroekonomik istikrar güçlenmektedir.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir