Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bankacılık Sektöründeki Mevduat Yükseldi, Kredi Hacmi Azaldı

Bankacılık Sektöründeki Mevduat Yükseldi, Kredi Hacmi Azaldı

Haberler Z Haberler Z -
0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan verilere göre, bankacılık sektöründeki toplam mevduat 18,7 milyar lira artarak 14,6 trilyon liraya yükseldi.

Bankalar arası dahil toplam mevduat, son bir haftada 18,7 milyar lira artarak 14,6 trilyon liraya yükseldi. Bu artışın büyük bir kısmı Türk lirası cinsinden mevduatlardan kaynaklandı, yabancı para cinsinden mevduat ise hafif bir azalış gösterdi.

Türk Lirası Mevduat Arttı, Yabancı Para Mevduatı Azaldı

Bankalardaki Türk lirası cinsinden mevduat yüzde 0,22 artarak 8,27 trilyon liraya ulaştı. Yabancı para cinsinden mevduat ise yüzde 0,14 azalarak 5,68 trilyon lira seviyesine geriledi.

Toplam yabancı para mevduatının 175,3 milyar doları yerli yatırımcılara aitken, yurt içi yerleşiklerin toplam yabancı para mevduatı 485 milyon dolarlık bir artış yaşadı.

Taksitli Ticari Krediler ve Kredi Kartı Bakiyesi

Mevduat bankalarındaki tüketici kredileri yüzde 0,39 artışla 1,4 trilyon lira seviyesine ulaştı. Taksitli ticari krediler ise yüzde 0,10 artarak 1,2 trilyon lira oldu. Kredi kartı bakiyeleri ise yüzde 0,66 azalışla 1,4 trilyon lira olarak kaydedildi.

Tüketici kredilerinin büyük bir bölümü konut ve taşıt kredilerinden oluşurken, toplam kredi hacmi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 53,76 artış kaydetti.

Toplam Kredi Hacmi Azaldı

TCMB dahil toplam kredi hacmi ise son bir haftada 11,9 milyar lira azalarak 10,8 trilyon lira seviyesine geriledi. Bu azalışın nedeni, bankaların kredi vermekte daha temkinli davranması oldu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir