Haberler Z

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bedelli Askerlik Ücreti Yılda İki Kez Zamlanıyor

Bedelli Askerlik Ücreti Yılda İki Kez Zamlanıyor

Haberler Z Haberler Z -
0

MSB: Bedelli Askerlik Ücretine 1 Temmuz’da Zam Gelecek

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), geçtiğimiz günlerde bedelli askerliğe 1 Temmuz’da zam geleceğini açıkladı. Memur maaşlarına endeksli olan bedelli askerlik ücreti, Temmuz zammı sonrasında 200 bin lirayı geçecek. Bakanlık, bedelli askerlik ücretlerinin güncelleneceğini ve yükümlülerin 28 Haziran’a kadar başvuru ve ödeme işlemlerini tamamlamaları gerektiğini belirtti.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar Olacak?

2024 yılının Temmuz ayında bedelli askerlik ücretinin 215 bin lira seviyesine yükselmesi bekleniyor. Geçtiğimiz Ocak ayında 182 bin 609 liraya çıkarılan bedelli askerlik ücreti, her altı ayda bir artırılarak bu seviyeye ulaşacak.

Bedelli Askerlik Ücreti Nasıl Hesaplanıyor?

7179 sayılı Askere Alma Kanunu’na göre, bedelli askerlik için ödenecek ücret, 240 bin gösterge rakamının ödemenin yapıldığı gün geçerli olan memur aylık katsayısı ile çarpılması sonucu bulunuyor. Bu rakam, her yıl ocak ve temmuz aylarında yeniden tespit ediliyor.

Sonuç olarak, bedelli askerlik ücretlerinin yılda iki kez zamlanması ve Temmuz 2024’te 215 bin lirayı aşması bekleniyor. Yükümlülerin güncel ücretleri takip etmeleri ve zamanında başvuru yapmaları önem taşıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir